“Yapılandırmanın bize faydası yok”

Alıcık, “Bu tasarı bir çözüm değil. Faizlerin düşmesi gerekiyor. Faizler düşmediği sürece söz konusu tasarı borcumuzu ertelemekten öteye gitmez.” dedi.

14 Mayıs 2018 - 18:39 0
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, meclisten geçen belediyelerin 31 Mart 2018’den önceki vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısını “Bize bir faydası yok” diyerek değerlendirdi. Belediyelerin, vergi ve prim borçlarının yapılandırılması kanun tasarısı Meclis’te kabul edildi. Tasarıyla belediyelerin, 31 Mart 2018 tarihinden önceki dönemlere ilişkin vergi ve gecikme cezaları ile faizleri de yapılandırılacak.

“BİZE BİR YARARI YOK”

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, söz konusu tasarıyı değerlendirdi. Tasarının Nazilli Belediyesi’ne yararı olmadığını ifade eden Başkan Haluk Alıcık, “Bu tasarı bir çözüm değil. Faizlerin düşmesi gerekiyor. Faizler düşmediği sürece söz konusu tasarı borcumuzu ertelemekten öteye gitmez.” dedi.

“GELİR ARTTIRICI YENİLİKLER YAPILMALI”

Belediyelerin gelirlerini arttırıcı tasarıların yapılması gerektiğini savunan Alıcık, “Örneğin taşeron yasasında, KDV yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülünce arada yüzde 17’lik bir fark oluştu. Bunlar belediyelerin menfaatine oldu. Bu belediyeleri biraz rahatlattı. Faiz oranları indirilmeli ve büyükşehirden gelen ilçe belediyeleri gelirleri arttırılmalı” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜKŞEHİR YASASI YENİLENMELİ”

Alıcık, büyükşehir yasasının Türkiye’nin geleceği ve belediyelerin ekonomik yapısı için düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Alıcık, “2009-2014 yılları arasında o kadar iş yaptık belediye olarak hiçbir borcum yoktu. Bugün yalnızca vergiden dolayı kaynaklanan borçlarımız var. Bu borçlar belediyelere sıkıntı yaratacaktır. Eğer devletimiz bunun önlemini almazsa ya bunları silmek zorunda yada kamu binasının neyine haciz yapacak” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort