Yarım asırdır Uzun Çarşı’da!

Aydın’da pişiricisinden, dağıtıcısına, susamcısından satıcısına kadar yüzlerce kişinin para kazandığı simit, Faik Şen’e tam yarım asırdır geçim kaynağı oluyor.

reklam
20 Ağustos 2016 0
reklam

FAİK AMCA’NIN HAYATINI 10 KURUŞ DEĞİŞTİRDİ

Nazilli Uzun Çarşı’da tam yarım asır her Perşembe simit tezgahı açan Faik Şen, ilerleyen yaşına rağmen simitçiliğe devam ediyor. Mesleğini çok sevdiğini belirten Faik Dede, “Simit öyle bir öğündür ki, bazen açlık yatıştırma, bazen nefis terbiyesi bazen de keyifli bir menü. Mesleği olmadığı için birçok kişinin ilk işi olan simitçilik aslında insanı, hayat fakültesinin en zor derslerini öğretir. Öyle zaman gelir bir simit parasını bulamayanı görürsün, öyle zaman gelir bir simit ile insanı dünyanın en mutlu insanı edersin. Simitçilik bana dünyanın öteki yüzünü gösterdi” diyerek çok basit gibi görünen simitçiliğin kendisini insan sarrafı yaptığının altını çizdi
Simit satarak 3 çocuğunu ve evini geçindirdiğini belirten Faik Dede, “Her simitte 10 kuruş para kazanıyorum. Bu rakam bazıları için çok basit geliyor. Emekli oluncaya kadar mecburiyetten çalıştık. Emekli olduktan sonra ise beni ben yapan bu mesleğimi bırakamadım. Emekli olup kahve köşelerinde yaşayan arkadaşlarım deyim yerindeyse köreldi. Ben 10 kuruşa çalışıp işim sayesinde 100 kuruşluk keyif yapıyorum. Çünkü çalışıp üretmeyen insan mutlu olamıyor. Günümüz gençleri aza kanaat etmediği çoğa erişemiyor” diyerek bu güne kadar 10 kuruş biriktirerek kimseye muhtaç olmadan yaşadığını ifade etti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam