Yaşar Nuri Öztürk hayatını kaybetti

Uzun süredir kanser tedavisi gören İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk yaşam mücadelesini kaybetti. Yaşar Nuri Öztürk’ün bugün doğum günü olduğu öğrenildi.

reklam
22 Haziran 2016 0
reklam
reklam

İlahiyat profesörü Yaşar Nuri Öztürk, rahatsızlığı nedeniyle geçtiğimiz günlerde Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Burada bir süre tedavi gören Öztürk, daha sonra doktorlar tarafından yapacak bir şey kalmadığı için evine gönderilmişti. 2011 yılında mide kanseri teşhisi konulan ve 5 yıldır tedavi gören Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün hayatını kaybettiği öğrenildi.3,5 ay kemoterapide gören Öztürk’ün sağlık durumu son günlerde gittikçe ağırlaşmıştı. Ayrıca, Yaşar Nuri Öztürk’ün bugün doğum günü olduğu da öğrenildi.

dfd55c80-662c-45e3-b638-8ca7ca628780Yaşar Nuri Öztürk kimdir?
Yaşar Nuri Öztürk, Bayburtlu bir anne ile Sürmeneli bir babanın çocuğu olarak Trabzon’un Sürmene ilçesinin Küçükdere köyünde doğmuştur. Çoğu Çaykara’da bulunan Niyazoğlu sülalesindendir. İlk eğitimini babasından Kur’an okuyarak aldı ve dokuz yaşında hâfız oldu. On yıllık klâsik medrese eğitiminden sonra hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında “İslâm Felsefesi” konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda doçent oldu. Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Yaşar Nuri Öztürk, 1978 ve 1982’de “Türkiye Millî Kültür Vakfı” ödülünü kazandı.1992 yılında İstanbul Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi kuruldu. 19.11.1993 yılında ise Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk kurucu dekan olarak atandı.14 Şubat 2013 tarihinde TRT sanatçısı Nazlı Kanaat ile nişanlanmıştır.Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Daha sonra CHP’den istifa etti. Ardından da Halkın Yükselişi Partisi’ni kurdu ve bu partinin genel başkanlığını dört yıl boyunca sürdürdükten sonra 19 Ekim 2009 tarihinde üniversite ile çok ilgilenemediği gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyasî hayatını sona erdirmiş oldu

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam