Yenipazar, Orthosia Müzesi’ni istiyor!

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Yenipazar’a yapılacak olan Kültür Merkezinin temel atma töreninin ardından Yenipazar Orthosia Müzesinin yeniden açılması konusunda kamuoyunda tartışmalar başladı.

reklam
14 Ekim 2016 0
reklam

Hüseyin KUYUCAKLIOĞLU-Aydın Haber Ajansı/YENİPAZAR-  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından 4 Ekim 2016 tarihinde Yenipazar Kültür Merkezinin temeli büyük bir katılımla atılmıştı. Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Büyük Menderes Platformu Başkanı ve aynı zamanda Yenipazarlı olan İbrahim Ayvazoğlu şunları ifade etti.

123

“Öncelikle bir Yenipazarlı olarak ve de platformum adına böyle bir merkezi Yenipazar’ımıza kazandıracak olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu’na ve çalışma arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum. Yenipazar’ın önemli bir eksikliğini giderecek olan böyle bir tesisi kazanacak olmamızdan dolayı memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. Öte yandan Kültür Merkezi denince hemen aklımıza Kent Müzesi ya da şehir müzesi diyebileceğimiz daha önceleri var olan ama sudan sebeplerle kapatılan Orthosia Müzemiz geliyor. Bu iki kavram birbirlerinden farklı imiş gibi olsalar da kent ve kültür; Kültür ve Müze aynı değerlendirilecek konulardır. Nitekim Müzeler artık geçmişle aramızda kültür köprüsü kurulan eğitim yerleri olmuştur.

1234

Müzelerimizin görevlerinden biri kültürel varlıkları korumak ise diğeri eğitimdir. Bu konuda da Yenipazar kamuoyunda da gündeme getirilen Orthosia Müzemizin tekrar hak ettiği değeri bulması ve ecdadımızın, analarımızın, nenelerimizin, dedelerimizin ve babalarımızın emekleri, varlıkları olan objelerimizin materyallerimizin sergilenebileceği müzemizin tekrar Yenipazar’a kazandırılmasını ve bu konuda elindeki avucundaki malzemeleri, objeleri müzeye bağışlayan hemşerilerimizin fedakârlıklarının karşılık bulduğunu görmek istiyoruz. Bizler onları emanet aldık, emanetimizi gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Bu konuda Yenipazar ilçe yerel yönetimin üzerine düşen görevi ve sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz.” dedi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam