Yenipazar’dan Türkiye’ye!

Yenipazar ilçesinde ürünlerini pazarlayan Sevil Takurçal sadece bir yerel ürün satıcısı değil aynı zamanda tarihi Ege kültürünü günlük modern hayata indirgenmesi ve Yenipazar’ın dünyaya tanıtımı için çalışan bir Ege kadını.

reklam
26 Mayıs 2016 0
reklam

123

Akın TOKER/Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-Sakin şehir Yenipazar’da tamamı el yapımı ürünler sergileyip satışa sunan Sevil Takurçal, sadece damaklara ve göze hitap eden ürünler üretmekle kalmayıp geleneksel olana ulaşmaya çalışıyor. Annesinden öğrendiği yöntemleri kullanarak kendi yetiştirdiği ürünlerden gıda üretimi yapan Takurçal, İzmir’den İstanbul’a üst düzey gıda firması yöneticilerine yerel lezzetler gönderiyor. Ürettiği el işi yazma, şal ve fularları diğerlerinden ayıran nokta ise Zeybek feslerine dolanan oya motiflerini kullanması.

“İNSANLAR YEDİĞİ ŞEYLERDEN HAKLI OLARAK ŞÜPHELENİYOR”

Yerel lezzetlerin gündeme gelmesi ve talebin artması konusunda insanların haklı olduğunu söyleyen Takurçal, “Ailemizden görmüş olduğumuz yöntemleri kullanarak, kurutma ve kavanozlama gibi tekniklerle daha önceleri kendimiz için yapıyorduk. Annelerimiz yaşlanınca bu vazifeleri biz devraldık. Eski lezzetlere ulaşmak ve güvenli beslenmek için talepte bulunanlar için şimdilerde biraz daha fazla yapıyoruz. Bu konuda hassasiyet gösterenler eskiye nazaran şimdilerde daha fazla. Çünkü endüstriyel ürün tüketen birçok insan artık yediği şeylerden şüpheleniyor. Biz elde ürettiğimiz ürünlerin sebzelerinin çoğunu kendimiz yetiştiriyoruz. Üretemediklerimizi bildiğimiz ve tanıdığımız yerlerden alıyoruz” dedi.

12345

“DOĞANIN SUNDUKLARINI EN SAĞLIKLI ŞEKİLDE İŞLİYORUZ”

Reçel, salça, toz biber, kuru erik ve doğanın sunduğu tüm ürünleri geleneksel ve sağlıklı şekilde ürettiklerinin altını çizen Takurçal, “2010 yılında kadın kooperatifi kurmuştuk ben de orada 3,5 yıl yöneticilik yapmıştım. Yapmadığımız şeyleri de orada birbirimizden öğrenme şansı yakaladık. 3,5 yıl yönetimde bulunduktan sonra ayrıldım. Ben kendi ürünlerimi yapıyordum talep gelmeye başladı. Pazar günleri üretici pazarında burada ürünlerimi satmaya başladım. Davet olduğu zaman fuarlara gidiyorum. Kermeslere katılıyorum. Reçel, salça, toz biber, kuru erik, kısacası burada doğa bize ne sunuyorsa onları en doğal şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“GELENEKSEL OLANI MODERNİZE ETMEYE ÇALIŞTIK”

Aydın’ın ve Ege kültünün simgelerinden olan zeybeklerin kıyafetlerinden esinlendiklerini söyleyen Takurçal, “El işlerinde zeybeklerin feslerine doladığı motifler üzerine çok çalıştım. Bunları ulaşabildiğim tüm görsel kaynaklardan beslenerek oluşturdum. Sonrasında ‘bunları günlük hayatta nasıl kullanabiliriz?’ üzerine çalışmaya başladım. Şal yapabiliriz, fular ve bandanalar şeklinde işleyebiliriz diye düşündüm. Bu şekilde geleneksel olanı modernize etmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

1234

“İZMİR’DEN İSTANBUL’A SİPARİŞLER GÖNDERİYORUM”

Birçok restorana ve büyükşehirde yaşayanlara siparişler gönderdiğini ifade eden Takurçal, “Kahvaltı salonlarına toplu reçel satışı yaptım. Denizli’deki bir restorana reçel sattım. Toplu siparişlerim oluyor, İzmir’den İstanbul’dan sürekli sipariş aldığım kişiler var. Birkaç gıda firmasının üst düzey yöneticilerinden sipariş alıyorum. Bu el işlerinden Kültür ve Turizm Bakanlığına toplu sipariş göndermiştim” dedi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam