Yol medeniyettir!

Aydın’daki ziraat odaları, yıllardır heyecanla beklenen ve önceki gün ihalesi onaylanan Aydın- Denizli otoyoluna sahip çıktı. “Tarım arazilerine zarar verir” iddialarına prim vermeyen ziraat odası başkanları, “Yol medeniyettir” dedi.

13 Haziran 2019 - 18:52 0
reklam

İnan GÜL – Mustafa ÇELİK / Manşet Aydın- Aydın-Denizli otoyolu ihalesine önceki gün onay verildi. İzmir’den Antalya’ya kadar kesintisiz ulaşımı sağlayacak otoyolun 154 kilometre uzunluğundaki ikinci etabını oluşturan Aydın-Denizli Otoyolu Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle hayata geçirilmesi için süreç başladı. Otoyola start verilirken tartışmalar da peşi sıra geldi. Birçok kesimden otoyola tepkiler yükseldi. Otoyolun mevcut güzergahının tarım arazilerine büyük zarar vereceği öne sürüldü. Yolun tarıma elverişli sulama arazilerinden geçtiği, 1. derece arkeolojik SİT alanlarını tahrip etme olasılığı bulunduğu belirtilirken, “Güzergah dağ eteğinde kalan köyler ile araziler arasından geçerek doğal bir set oluşturuyor. Tarlasına gitmek isteyen köylüler kilometrelerce uzaktaki köprü ve viyadükleri kullanmak zorunda kalacak” görüşleri savunuldu.

“İLLA Kİ ARAZİ ZARAR GÖRECEK”

Ancak, Aydın kamuoyunda yükselen bu iddialara otoyol güzergahı üzerinde bulunan Yenipazar, Nazilli ve Kuyucak’taki ziraat odalarından sert tepki geldi. Yenipazar Ziraat Odası Başkanı İsmet Aksoy, güzergahın verimli araziler üzerinden geçtiğini ancak otoyolun çok gerekli olduğunu vurgularken, “Bu saatten sonra projenin değişmesi mümkün değil. Bizim kendi arazimizden bile geçiyor ancak bu tür şeyler illaki olacak. Otoban Yenipazar’ın dışa açılması adına çok iyi olur” dedi.

“ZARARINDAN ÇOK FAYDASI VAR”

“Güzergah dağdan da ovadan da geçse tarımsal araziyi etkileyecek ancak asıl olan fayda ve zarar oranı” diyen Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, otobanın gerekli olduğu bir ortamda polemiklere girilmemesini istedi. Denizli-İzmir otobanının tamamlanması gerektiğini belirten Yörükoğlu, “Faydanın zarara oranına bakılması lazım. Muhakkak ekili tarım arazisi zarara uğrayacak. Ama olaya yalnız ziraat açısından bakmamak gerekli. Yol medeniyettir ve ne kadar sağlıklı bir ortam içerisinde yapılırsa o kadar ekonomik” diye konuştu.

“MANİPÜLE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Bu tür iddialarla projenin manipüle edilmeye çalışıldığını dile getiren Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdulah Sevgi ise “Bu hepimizin yolu olacak. Yolun kotu, derecesi illaki olacak. Gülü seven dikenine katlanacak. Bu yoldan yalnızca Kuyucak-Nazilli-Aydın değil Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan bir çok insan yararlanacak. Bu tür küçük şeylere kulak asılmamalı” ifadelerini kullandı.

“TRAFİĞİ ÇOK RAHATLATACAK”

Köşk Ziraat Odası Başkanı Veli Tuna ise şunları söyledi: “Otoyolun verimli topraklardan geçeceğini düşünmüyorum. Edindiğimiz bilgilere göre dağın eteklerinden geçecek. Bu da trafiği oldukça rahatlatacaktır. Tabi bir değişiklik söz konusu olursa bu tarıma oldukça zarar verir.”

Otoyolun bölgelerinden geçmeyeceğini belirten Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Yüksel Yılmazoğlu da “Bizim için en avantalı yanı ilçemizin içerisinden geçecek olan ağır vasıta araçların bu yola yönelecek olması. Tek olumsuz yanı yol üstünde bulunan bazı esnaflarımızı etkilemesi” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-