Yörük Kültürü, Tekeler’de yaşatılıyor

Yörük kültürünü yaşatmak üzere Karpuzlu ilçesine bağlı Tekeler Mahallesi’nde Yörük Şenliği organize edildi. İlk şenlikte Tekeler Zeybeği, halk oyunları ve milli kültüre ait diğer ürünlerin gelecek nesillere aktarılması hedeflendi.

03 Haziran 2018 - 11:23 0
reklam

Tekeler Mahallesi’nde yoğun katılımla 1’inci Tekeler Yörük Şenliği gerçekleştirildi. Etkinlik, Tekeler Mahalle girişinden Cuma Meydanı’na doğru mehteran eşliğinde gerçekleştirilen Yörük göçü ve kortejiyle başlayarak meydanda halk oyunları ve türküler ile devam etti.

Şenlikte konuşan Karpuzlu Kaymakamı Burak Cimşir, milli kültürün yaşatılmasında Yörüklerin önemli yer tuttuğunu belirterek, kıl çadır, keçe, çul, kepenek ve kilimlerle Türk milli kültürüne ait ögeleri Yörüklerin koruduğuna dikkat çekti. Yörük etkinliklerinin gelenek ve kültürün geleceğe taşınması için önemli bir köprü görevi gördüğünü ifade eden Kaymakam Cimşir, “Özgürlüğüne düşkün olan Yörük insanı bu toprakların kalbini ve beynini oluşturuyor” dedi.

TEKELER ZEYBEĞİ TANITILDI

Protokol konuşmalarının ardından Tekeler Köyü Zeybeği olmak üzere çeşitli yörelere ait zeybek gösterisiyle devam eden gösteriler büyük alkış aldı. Büyükşehir bando takımının gösterisi ile Aydın Yörük Efe Kültür Derneği saz ekibinin seslendirdiği Ege türküleri, katılımcıların beğenisini topladı. Dernek tarafından sergilenen halk oyunları ve gelin alma ritueliyle yüzlerce yıldır yaşatılan Yörük kültürü Tekeler’de tanıtıldı.

TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİ

Etkinliğin ilerleyen dakikalarında Demirci Mehmet Efe, Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok, Sürmelim, Yörük Ali Türküsü, Eklemedir Koca Konak, Çay Benim Çeşme Benim va Mezarımın Taşı türküleri Büyükşehir Türk Halk Müziği korusu tarafından seslendirildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort