Yörük Türkmen kültürünün vazgeçilmezi kuzu çevirme kebabı

Manşet Aydın olarak kebaplarıyla ustalığını konuşturan Bozdoğan’daki Veli Çolak ile mutfağa girdik, adım adım Yörük Türkmen kültürünün vazgeçilmezi kuzu çevirme kebabının yapılışına tanıklık ettik… Ve lezzetli kebabın sırlarını öğrendik.

05 Nisan 2018 - 10:34 0
reklam
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın- BOZDOĞAN-  Ege Bölgesinde yaşayan vatandaşların restoranlarda yedikleri ve Yörük Türkmen geleneğinden gelen kuzu çevirme kebabının yapılışını öğrenmek için Manşet Aydın ekibi olarak Bozdoğan’a bağlı Dutağaç Mahallesinde yaşayan ve yaptığı kebaplarla ünlü Veli Çolak’a konuk olduk. Kuzu kebabı nasıl yapılır, işin sırrı nedir öğrenmek için kapısını çaldığımız Çolak, A’dan Z’ye her şeyi anlattı.
Karıncalı Dağı’nın en zirvesinde tüm sıcaklığıyla vatandaşlara eşsiz lezzet sunan Veli Usta 8 yaşında başlamış bu işe. 21 yıldır yaptığı kebaplarla yiyenlerin parmaklarını ısırtıyor. Yüzünde bir gülümseme ve hafif bir heyecanla başlıyor anlatmaya, “İyi bir kebap olmasını istiyorsanız bir kuzu 6 aydan küçük 1 buçuk yaşından büyük olmamalıdır. Eğer büyük olursa eti sert olur. Bu kuzumuzu kesiyoruz ve yalnızca böbrekleri ve iç yağları kalacak şekilde tüm organlarını boşaltıyoruz. Kesimin ardından 1 saat et dinlendirilmelidir kanını akıtması için. Daha sonra Karaçam ağacından yapılan kazığa boyun ve kuyruk kısmından oturtuyoruz”
Bu esnada Kebapçı Veli’ye 74 yaşındaki Pala Dayı (Hasan Ali Dikmen) yardım ediyor. Veli Usta kebabın hava almadan pişmesi için kuzunun arka ayaklarını, boynunu sırtını iple bağlıyor. Daha sonra çelik yöntemi adı verilen bir usul ile kuzunun ön ayaklarını da keserek karın bölgesinde açtığı deliklere kilitliyor ve ateşe veriyor.
Bir kebabın pişmesi için yaklaşık 2 buçuk saat geçmesi gerektiğini ifade eden Veli Usta, “Kebap hava almadan pişmelidir ki içindeki ısı eti çatlatsın yavaş yavaş pişsin. Ateşimizi her yarım saatte bir kontrol etmemiz gerekiyor. Çünkü kaburga ve sırt bölgeleri diğer taraflara göre daha erken olur. Ateşin yönünü de ona göre ayarlamalıyız” dedi ve başladı Pala Dayı kuzuyu çevirmeye. Bir taraftan ateş harıl harıl yanarken bir taraftan devam ediyor Veli Çolak anlatmaya
KUZULAR KENDİSİ YETİŞTİRİYOR
“Hayvanlarımız tamamen organik. Karıncalı Dağı’nda yaklaşık 700 tane kuzu ve keçilerimiz var. Bunlar her hangi bir katkı yemi olmadan dağdaki çalılar, kekik ve benzeri otlarla besleniyor. Bu lezzeti zaten ette almanız mümkün”
GÜNDE 20 TANE KUZU ÇEVİRİYOR
“Kış mevsiminde Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi olmak üzere haftada 3 kez kebap yaptığını söyleyen Çolak, “Kışın kebap mevsimi değil. Yazın müşterilerimiz daha çok oluyor. Her gün yapıyoruz ve günde yaklaşık 20’ye yakın kuzu çevirme yapıyoruz”
KİLOSU 80 TL
2 buçuk saatin ardından ateşte nar gibi kızaran kuzunun başına toplanıyor müşteriler, Veli Usta kilosu 80 liradan satışa sunuyor. Bunun yanında talebe göre 800 Liraya pişirmesinden servisine arzu edilen her yerde kuzuyu çeviriyor Veli Çolak.
Uzun ve iştah açıcı bekleyişin ardından soğan, domates, kimyon, karabiber ve tuzun yanında kuzu çevirme kebabı servise sunuluyor.
NASIL GİDİLİR
Bu eşsiz lezzeti tatmak isteyenler, ilk olarak Nazilli’den Bozdoğan yoluna girip yaklaşık 25 kilometre gittikten sonra Yazıkent yoluna sapın. Daha sonra Koyuncular yoluna girerek 15 kilometre gittikten sonra Dutağaç Mahallesi’ne ulaşabilirsiniz. Kebapçı Veli, tüm sıcaklığıyla sizi köy kahvesinde karşılayacaktır.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam