YSK GEREKÇELİ KARARINI AÇIKLADI

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine yönelik merakla beklenen gerekçeli kararını açıkladı. Kamu görevlisi olmayanların sandık kurulu başkan ve üyesi olarak görevlendirilmesini ana iptal gerekçesi olarak gösteren YSK, sayım döküm cetvellerinin imzasız ve mühürsüz olması ile kısıtlı seçmenlerin oy kullanmasını da gerekçeler arasında sıraladı.

23 Mayıs 2019 - 00:01 0
reklam

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine yönelik merakla beklenen gerekçeli kararını açıkladı. 205 sayfadan oluşan gerekçeli kararda, seçimin iptaline yönelik gerekçeler tek tek sıralandı. Seçimin iptaline yönelik en öncelikli gerekçe olarak 754 sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmayan kişiler arasından görevlendirilmesi gösterildi. Bu kişilerin görevlendirildiği sandıklardaki seçmen sayısının 212 bin 276 olduğu belirtilirken, bu rakamın iki aday arasındaki 13 bin 729 oyluk farkın neredeyse 20 katına tekabül ettiği vurgulandı.

Gerekçeli kararda, oy sayım döküm cetvellerindeki usulsüzlüklere de yer verildi. 18 sandıkta sayım döküm cetvelinin, 90 sandıkta ise cetvellerde imzaların olmadığının altı çizildi. Bu 108 sandıktaki seçmen sayısının 30 bin 281 olduğunun da vurgulandığı gerekçede, bu nedenlerle seçim sonucu güvenilirliğinin ciddi bir şekilde zedelendiği belirtildi.

Seçimlerin iptal edilmesine yönelik gerekçede, kısıtlı seçmenlere yönelik de bir bölüm yer aldı. Kararda, seçimlerde 377 kısıtlı seçmenin oy kullandığı, 6 sandıkta ölülerin yerine oy kullanıldığı, 41 sandıkta ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerin yerine oy kullanıldığı, 58 sandıkta ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin yerine oy kullanıldığı, 224 zihinsel engelli nedeniyle kısıtlı kişinin de seçimlerde oy kullandığı tespitlerine yer verildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-