Zafer Mahallesi’nde ‘Salı’ korkusu

Aydın’ın merkezindeki Zafer Mahallesi, salı günleri kurulan semt pazarından dertli.

22 Mayıs 2018 - 22:29 1
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Efeler Mahallede kurulan pazar dolayısıyla, sokaklara araç giremiyor. “Pazarın kurulduğu gün herhangi bir yangın, hastalık olsa ne itfaiye, ne ambulansın giremez” diyen Muhtar Mustafa Saraç, mahalleye kapalı pazar yerinin bir an önce yapılmasını istiyor.

Zafer Mahallesi Muhtarı Mustafa Saraç, mahallenin sorun ve taleplerini Manşet Aydın Gazetesi’ne anlattı.
Genelde orta gelirli vatandaşlardan ve öğrencilerden oluşan mahalle sakinlerine 2 dönemdir muhtarlık hizmeti veren Saraç, Zafer Mahallesi’nin en büyük sorununun Salı günleri kurulan semt pazarı olduğunu söyledi.
Muhtar Saraç, mahallede acil bir durum olduğunda itfaiye ve ambulansın sokaklara giremeyeceğini ve bunun ağır sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor.
“KAPALI PAZAR YERİ BİR AN ÖNCE YAPILMALI”
Mahallede bulunan eski otogar alanı Efeler Belediyesi’ne devredildikten sonra, Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın alana altı otopark, üstü kapalı pazar yeri olacak şekilde bir çalışma yapma sözü verdiğini hatırlatan Muhtar Saraç, “Böyle bir söz aldık. Biz bunun bir an önce gerçekleşmesini istiyoruz. İşlemlerin bir önce tamamlanıp, mahallemiz kapalı pazar yerine kavuşmalı” dedi.
SALI PAZARI AYDIN’DA BİR MERKEZ
Aydın’ın çeşitli ilçe ve mahallelerinden çok sayıda kişinin Salı Pazarı’na geldiğini belirten Saraç, “Burası Aydın’da bir merkez gibi. İlçelerden vatandaşlarımız bu pazara geliyor ve alışveriş yapıyor. Yıllarca alışkanlık olmuş, adı duyulmuş, büyük bir pazar. Düzgün bir yerimiz olduğunda ve daha da modernleştiğinde halk burayı rahat gezecektir ve niteliği artacaktır” diye konuştu.
DOLMUŞLAR ZAFER MAHALLESİ’NE UĞRAMIYOR
Muhtar Saraç, mahallede yaşanan sorunlardan birinin de şehir içi ulaşım olduğunu belirtti. 5 yıl öncesine kadar mahalleden şehir içi dolmuşunun geçtiğini, ancak daha sonra bu hattın kaldırıldığını belirten Saraç, “Burası öğrencilerin yoğunlukla yaşadığı bir mahalle. Okula çıkmak için farkı noktalara gidiyorlar. Çünkü mahalleden dolmuş geçmiyor. Yağmurlu ve ya sıcak günlerde yaşlılar da yürümek zorunda kalıyor. Mahalleden tekrar şehir içi geçsin diye 2 bine yakın imza topladık. Ancak, bize mahallenin yokuş olduğu, sokakların dar olduğu gerekçesiyle olumsuz yanıt verdiler. Daha önce aynı yoldan dolmuş geçiyordu. Bu gerekçe bizi üzdü” diyerek mahalle sakinlerinin ulaşım sorununa dikkat çekti.
BÜYÜKŞEHİR NEDEN DERT DİNLEMİYOR?
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin muhtarlarla iletişim kurmadığını belirten Saraç, “Büyükşehir dert dinlemiyor, toplantı yapmıyor. Neden bilemiyoruz ancak sorunlarımızı iletemiyoruz” diye konuştu.
Saraç, “Kaymakamlıkla her ay düzenli olarak toplantı yapıyoruz. Aynı davranışı belediyeden de bekliyoruz. En azından yılda bir hepimizi bir araya toplamalı ve sorunlarımızı dinlemeli. Herkesin ayrı ayrı mahallesindeki sorunları iletmesindense, hep birlikte konuşulması daha iyi. Muhtarlar istişare yapar, herkes hangi mahallede ne sorun var bilir. Birbirine destek olur, sorunlar çözüme kavuşur” dedi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Yakan Tuncay

Zafer mahallesi sakini olarak muhtarımızın görüşüne aynen katılıyorum ilave olarak mahallemize doğal gazın getirilmesini istiyoruz

reklam

reklam

reklam

reklam
escort