AYDIN’DA ‘OSMANGAZİ RANTI’

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İstanbul’da geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsü’ndeki uygulamalardan örnek vererek, Meclis’te Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle sorular sordu.

02 Ocak 2019 - 15:43 0
reklam

Önceki ay ihalesi gerçekleştirilen Aydın-Denizli Otoyolu’nun durumunu CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Meclis gündemine taşıdı. Yap-İşyet-Devret (YİP) modelini 1980’lerin başında Dünya Bankası’nın büyük bir buluş gibi Türkiye’ye getirdiğini belirten Bülbül, “Bu model şimdi ülke ekonomisine büyük zararlar veriyor. 2018 verilerine göre YİP modeliyle hayata geçirilen ve günlük 40 bin araç garantisinin verildiği Osmangazi Köprüsü’nde hedef tutturulamayınca Hazine, sadece 1 yılda 1. 3 milyar lira işletmeci firmaya ödemek zorunda kaldı. Günlük garanti edilen otomobil sayısı 40 bin adet olduğundan, 2017 yılında geçmesi gereken araç sayısı 14.6 milyon olarak gerçekleşti. Geçiş ücretinde yapılan indirim farkı da Hazine’den çıktığı için, geçen araçlar için de para ödeniyor. Hazine’nin geçen araçlar için 578 milyon lira, araç garantisi nedeniyle geçmeyen araçlar için ise ödeyeceği tutar 811 milyon 300 bin lira olmuştu” diye konuştu.
BAKAN TURHAN’A SORDU
Bülbül, “İktidar tarafından hayata geçirilen projelerin birçoğunda YİD modeli kullanıldığı için yurttaşlarımızın cebinden, geçmediği köprünün, kullanmadığı otoyolun ücreti tahsil edilmiştir. Son olarak YİD modeliyle hayata geçirilen Aydın- Denizli otoyolu için Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından üstlenici şirkete 91. 2 milyon Euro garanti taahhüt ettiği iddia edilmektedir” dedi. CHP’li vekil bu konuşmalarının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:
1- Aydın-Denizli Otoyoluna Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından iki kesit halinde geçiş garantisi verildiği, kesimin ilk hattı olan Aydın-Kuyucak Otoyolu için 12 milyon 775 bin, Kuyucak-Denizli Otoyolu için ise yıllık 11 milyon 680 bin araç geçiş garantisi verildiği iddiaları doğru mudur?
2- KGM’nin Aydın-Denizli otoyolu için yapmış olduğu araç geçiş fizibilite çalışması var mıdır? Varsa tahmini araç geçiş rakamları nelerdir?
3. Aydın-Denizli Otoyolu için planlanan geçiş ücreti olan 5 Euro için kur kaç TL’den sabitlenmiştir? KGM ilerleyen dönemlerde kurda yaşanabilecek dalgalanmaya karşı önlem almış mıdır? Firma ile bu bağlamda imzalanmış bir anlaşma var mıdır?
4. Aydın-Denizli Otoyolu için KGM tarafından üstlenici şirkete 91.2 milyon Euro garanti taahhüt ettiği iddia edilmektedir. Üstlenici firma hangi usul ve esaslara göre belirlenmiştir? İhale usulü olduysa ihaleye kaç firma katılmıştır?
5. fahiş sayıda araç geçişi garantisi verilen projede, YİD gereği şirkete yapılacak ödemelerin araç geçsin geçmesin tüm vatandaşlara yüklendiği, vatandaşların vergilerinden ödendiği bir gerçektir. Buradan bakıldığında Aydın – Denizli otoyoluyla yeni bir “Osmangazi rantı” mı yaratılmak istenmektedir?
6.Bu şekilde planladığınız başka Aydın – Denizli, Osmangazi geçişleri gibi yol, köprü projeleri var mıdır? Varsa bu projeler hangileridir? (HABER MERKEZİ)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-