Can hediye edilmez

İnsanoğlu bazen yaşadığı evrenin sadece kendisine ait olduğunu düşünür. Oysa bizim dışımızda dünyada milyonlarca canlı da yaşam sürüyor.

Doğanın dengesini korumak için bu olmazsa olmaz dostlarımız hayvanlardan bahsediyorum.
Kimimiz hayatımızı bu küçük dostlarla paylaşıyoruz. Onları en özel anlarımıza ortak ediyoruz. Çünkü onlarda bizler gibi hissedebilen canlılar. Bakıyor, besliyor, oynuyor ve ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Tıpkı bir annenin çocuğunu karşılıksız sevdiği, ilgilendiği gibi. Bu olması gereken doğal bir durum.
Peki ya özenti uğruna alınıp sonra da heba edilen minik canlılar?
Sırf birilerini etkilemek, ya da başkalarına özenerek sahiplenilen hayvanların durumları?
İnsanlar sevdiklerine özel günlerinde kedi, köpek, kuş, balık ya da sayamadığım bir çok hayvan hediye etmeye başladı. Bu durum son zamanlarda adeta moda oldu. Hayvan Hakları Koruma Dernekleri’nin tüm çağrılarına rağmen gün geçtikçe de artmaya devam ediyor.
Öncelikle bilinmelidir ki, hediye olarak gördüğünüz bir ‘CAN’ hediye edilmez.
Bir canlının sorumluluğunu almakta herkesin harcı değil. Onlar birer bebek gibi ilgiye, sevgiye bakıma muhtaçlar. Onlarında hisleri en az biz insanlar kadar kuvvetli. Sonuçları hesaplanmadan yapılan bu davranışlar maalesef o hayvanların canlarına mal oluyor.
Hediye olarak verilen hayvanların sorumluluğunu alamayanlar, onlarla bir süre vakit geçiriyor, sıkılınca da sokağa terk ediyor. Lütfen bu canlıların sorumluluklarını gerçekten alabilecek durumdaysak, bir yuvanın sıcaklığını verebileceksek sahiplenelim. Aksi halde onlara bu vahşeti yaşatmayalım.
Vicdan ve merhamet sahibi tüm insanları bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, dünya sadece bize ait değil. Onların bize, bizlerin de onlara ihtiyacı var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kudret Can - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 315 77 79
Reklam bilgi