Ege’nin ikinci büyüğü Aydın’a

Türkiye’nin ünlü sanayi kuruluşlarından biri olan Kipaş Holding, Aydın’a 500 milyon dolarlık yatırım yapacak. Başkan Öksüz, “1,5 yıl sonra üretime geçilecek” dedi

07 Ocak 2019 - 18:50 1
reklam

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan Kipaş Holdingin yönetim kurulu başkanı Hanefi Öksüz, Aydın’ın Söke ilçesine kurulacak fabrikada yaklaşık bin kişiye istihdam sağlanacağını belirtti. Öksüz, “Bin kişilik istihdamın dışında bunun belki 3 katı civarında da iş sahası açılacak. Burada günde 2 bin 500 ton kağıt işlenecek. Yatırım yapmak kolay değil. Bu ülkenin yatırıma ihtiyacı var. Gençlerimize iş, ülkemize ihracat lazım”dedi. Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, Söke Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Tekstilden enerjiye, eğitimden tarıma holding bünyesinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiğini vurgulayan Öksüz, bu sektörlerin yanına 2014’te kağıdı da eklediklerini belirtti.

EGE’NİN IKINCI BÜYÜK YATIRIMI
Söke’deki fabrikaya 500 milyon doların üzerinde bir yatırım yapacaklarını hatırlatan Öksüz, “Burası iki ana makineden oluşan bir tesis. Şu anda birinci makine geliyor. Burada günde 2 bin 500 ton kağıt çıkacak. Tesisin çevreye zarar vereceğine dair eleştiriler doğru değil. Fabrikamız ÇED raporu aldı. Ayrıca, denetimler de çok sıkı. Doğal gaz bacasından daha temiz bir baca olacak. Çevreyi kirletmeyen hiçbir sanayi yatırımı olmaz. Biz bu işleri mecburen yapacağız. Ama yaparken de doğanın kıymetini bileceğiz. Tesiste kullanılan suyun yüzde 60’ı yeniden tesiste kullanacak. Tesiste kullanılan suyu civarda açmış olduğumuz kuyulardan temin edeceğiz. İlerleyen zamanda su temini için bir gölet yapmayı düşünüyoruz.” dedi. Toplantıya, AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, muhtarla ve çiftçiler katıldı.

YILDA 730 BIN TON KAĞIT VE KARTON ÜRETILECEK
Söke Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçecek fabrika 200 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 310 bin metrekare üzerine kurulacak. Yaklaşık bin kişi istihdam edilecek fabrikada ham maddesi tamamı atık kağıtlardan olmak üzere yılda 730 bin ton kağıt ve karton üretilecek. Tesiste üretilecek kağıt ve karton ambalaj sektörü için ham madde olarak kullanılacak. (AA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Anonim

Acılan fabrikaların halini gorduk gördük

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-