Fransa’nın Simgesi Kül Oldu

Fransa’nın başkenti Paris’in simgelerinden 856 yıllık ünlü Notre Dame Katedrali’nde yangın çıktı. Saatler süren yangın sonrası katedralde büyük çapta hasar meydana geldi.

16 Nisan 2019 - 08:26 0
reklam

Fransa’nın simgeri arasında yer alan ünlü Notre Dame Katedrali’nde restorasyon çalışmaları esnasında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler katedralin bir çok yerine sıçradı. Yangına itfaiye ekipleri kısa sürede müdahale etti. Ancak yangın saatler süren çalışmanın ardından güçlükle söndürülebildi. Büyük çapta hasarın meydana geldiği katedralin en yüksek kulesi yıkıldı. Soğutma çalışmaları sürerken itfaiye ekipleri 856 yıllık katedralin kurtarılmasının zor olduğunu açıkladı.

KATEDRAL YANGINI DÜNYAYI SARSTI
Notre Dame Katedrali’ndeki yangın nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron televizyonlardan yapacağı ulusa sesleniş konuşması iptal etti. Bir açıklama yayımlayan Macron, “Ülkemin her vatandaşı gibi bu akşam bir parçamızın yandığını gördüğüm için üzgünüm” dedi. Ünlü katedraldeki yangın ABD Başkanı Donald Trump’ın da gündemindeydi. Sosyal medyadan bir paylaşımda bununan Trump, “ Notre Dame Katedrali’ndeki büyük yangını izlemek korkunç.” ifadelerini kullandı. Yangınla ilgili Türkiye’den açıklama ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Yangını büyük bir üzüntüyle takip ettiğini belirten Altun, “ Notre Dame Katedrali, yanlızca Fransa’nın sembolü değil, insanlığın ortak mirasının bir parçasıdır.” dedi.

856 YILLIK TARİH KÜL OLDU
Notre Dame Katedrali’nin ilk taşı 1163’te 7. Lui döneminde konuldu. Yapımı yaklaşık 200 yıl süren katedralin inşaası 14. yüzyılda tamamlanabildi. Gotik şaheser, 127 metre uzunluğunda, 48 metre enine ve 35 metre yüksekliğinde, 6 bin kişi kapasiteli büyük bir ibadethane alanından oluşuyordu. Tam Paris’in kalbinde yer alan katedral birinci ve ikinci dünya savaşlarını hasar almadan atlatmıştı. Turistlerin uğrak adreslerinden biri olan Notre Dame Katedralini yılda 14 milyon turist ziyaret ediyordu.(HABER MERKEZİ)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-