Aydın Ticaret Borsası Başkanı çiftçileri uyardı

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, yüksek tarım potansiyeline sahip Aydın’da yeni üretim sezonunun başlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tarımsal faaliyetlerin kesintisiz devam edebilmesi adına girdi maliyetlerindeki fiyat artışının kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

Büyütmek için resme tıklayın

2021 yılına göre üretim maliyetlerinde yaklaşık yüzde 300 civarında gözle görülür bir artış gözlemlendiğini ifade eden Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, özellikle akaryakıt, gübre, tohum ve zirai ilaç fiyatlarında ciddi bir artışın söz konusu olduğunu belirti.

Çondur, üretim maliyelerindeki artıştan dolayı üreticilerin, üretim sezonunda kullanması gereken gübre ya da ilaç miktarını azalttığını bu durumun ise üretimin düşmesine sebebiyet göstereceğini ifade etti.

PAMUK VE MISIRDA DÜŞÜŞ
Fevzi Çondur, “İç Anadolu Bölgesi’nde, üretim maliyetlerindeki artıştan dolayı gübre atılamadığına dair haberler yer alıyor. Aynı durum pamuk ve mısırda da uygulanırsa üretimde düşüş yaşanır. Her ne kadar maliyetler yüksek olsa da üretimin devamlılığı için üreticilerimizin bu konuda dikkatli olması, maksimum verim almak adına pamukta veya mısırda toprağın ihtiyacı olan gübreyi kullanması gerekiyor” dedi.

VAHŞİ SULAMAYA HAYIR

”2021 yılında Aydın ilinde yaşanılan kuraklıktan dolayı üreticilerin zor bir üretim sezonu geçirdiğini ifade eden Çondur, "Aydın Valiliği tarafından bu sezon için kaç kat sulama yapılacağı açıklandı. Her ne kadar barajlarımız dolu olsa da önümüzdeki yılları düşünerek suyun idareli kullanılmasını ve üreticilerimizin vahşi sulamadan kaçınmasını istiyoruz" diye konuştu. (İHA)

21 Nis 2022 - 20:55 - Gündem