Kuşadası’na yolsuzluk önlemi

Sık sık yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Kuşadası, bundan böyle İçişleri Bakanlığı tarafından yakın takibe alınıyor. İlçede, il seviyesinde önlemler hayata geçiriliyor.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Kuşadası’na yolsuzluk önlemi
Haber albümü için resme tıklayın

Kaçakçılık İstihbarat Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Ankara’nın Gölbaşı İlçesinde bulunan Vilayetler Evi’nde yapıldı.
Toplantıda Bakan Soylu ile birlikte İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Kaçakçılık İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu ve ilgili bakanlıkların temsilcileri de yer aldı.

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Soylu, gazeteci Ergün Poyraz’ın darp edilmesiyle patlak veren ve mıcır ihalesi yolsuzluğu ile Türkiye’nin gündemine oturan CHP’li Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’i de yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

İL SEVİYESİNDE GÜÇLENDİRME
Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadeleye yönelik aldıkları yeni kararı paylaşan Bakan Soylu, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın, geldiği kapasite çerçevesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı olması konusunda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Soylu ayrıca kaçakçılık ve organize suçlarla mücadelede önceden tedbir almak zorunda oldukları ilçeler bulunduğunu belirterek, "Suç, hangi alanı kapatırsanız kendisine başka bir alan bulmaya çalışır. Onun için Emniyet Genel Müdürlüğü'müz ve tüm birimlerimizle yaptığımız değerlendirmelerde şu ilçeleri il seviyesinde kaçakçılık, organize, siber ve uyuşturucu konusunda güçlendirme kararı aldık. Bunlar da Kuşadası, Bodrum, Çeşme, Alanya, Doğubayazıt, Cizre, Yüksekova ve Hopa. Yani ilk etapta bu 8 ilçede güçlendirme kararı aldık. Bu birimlerimiz nasıl bir il merkezinde çalışma ortaya koyuyorlarsa aynı koordinasyonları bu ilçelerde de yürütecekler" dedi.
Bakan Soylu para dolaşım araçlarının farklılaşması nedeniyle mali suçların terör suçları kadar önemli noktaya ulaştığına dikkat çekerek, "Milyonlarca insan bunlara dahil oluyor. Kiminin ocağı sönüyor kimi de intihar ediyor kimisi ise para kazandığını zannediyor. Türkiye bu konuda alarm halindedir " diye konuştu.

TERÖR SİYASET ALANINA ÇEKİLİYOR
Program çıkışı basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Soylu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Atatürk Havalimanı önünde buluşma çağrısı yapmasıyla ilgili "Bu konuda karşı karşıya kaldığımız süreçleri hepimiz yaşadık. Gezi olaylarında bir ağaç için Türkiye'yi tarihsel bir tramvayla karşı karşıya bırakmak isterseniz ardından kendi yönetiminizdeki Beşiktaş'ta Çırağın yolunda hiç kimseyle irtibat kurmadan çınar ağaçlarını ortadan kaldırırsanız ve sonra bize hizmetler veren Atatürk Havalimanı'nın etrafımızdaki coğrafyanın ve bizim en güzel millet bahçelerinden birisi olabilmesi ve binlerce ağacın dikilebileceği bir alan olmasına itiraz ederseniz buna en hafif değimiyle 'Bu ne yaman çelişkidir' derler. Siyaset alanına terörizm çekilerek meşrulaştırılmaya çalışılıyor” dedi.
Bir teröristin cenazesine sözde HDP'li milletvekilinin katılıp taş attığını da hatırlatan Soylu, “Bu olay da meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Ben de il başkanlığı yaptım. Biz de iktidara karşı muhalefette olduğumuz dönem birtakım eylemler ortaya koyduk ancak yakıp yıkmadık. İl başkanlığı yaparken de devlete 'Katil devlet' demedik" diye konuştu.

17 May 2022 - 16:59 - Gündem

Mahreç  Erdal Savaş