x

6’lı masadaki adaylık tartışmalarında flaş açıklama

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü İdris Şahin, Aydın'da basınla bir araya geldi. “HDP’nin ittifak kurması oyları böler mi?” sorusu üzerine Şahin, "HDP kendince bir tercihte bulundu. Bir ittifak kurdular Allah yollarını açık etsin" dedi. Şahin’in 6’lı masanın HDP’nin de oy verebileceği bir aday çıkarması gerektiğini söylemesi dikkat çekti.

Melek Fırat
Melek Fırat Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü İdris Şahin, birtakım temaslarda bulunmak üzere Aydın'a geldi. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Şahin “HDP'nin ittifak kurması oyları böler mi?” sorusu üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şahin, HDP'nin oy verebiliriz sinyalinin önemli olduğuna dikkat çekerek 6'lı masanın buna dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
'ALLAH YOLLARINI AÇIK ETSİN’
“İttifak yolunda HDP'nin Allah yolunu açık etsin” diyen Şahin, "Güçlendirilmiş parlamenter sistemi isteyenlerle şu mevcut ucube Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini isteyenler yarışsın. HDP ve ortakları şu an ittifak kurdular. Ama diyorlar ki bizim aday çıkartıp çıkartmayacağımız 6'lı masanın aday tercihi ile alakalı. 6'lı masadan düzgün oy verebileceğimiz bizim de kabul edebileceğimiz bir aday söz konusu olursa o takdir de biz aday çıkartmayabiliriz gibi birtakım açıklamalar var. Özellikle o masanın büyük ortağı HDP tarafından. Bu noktada motivasyonu yüksek olmalı 6'lı masanın ve bu değişimi arzu eden güçlendirilmiş parlementer sistemi arzu edenlerin hepsinin gönül rahatlığıyla gidip oy verebileceği bir adayı çıkartmak gibi bir yükümlülüğü var bu masanın buna çok dikkat etmek lazım. Bunu yaptığınız takdirde en ufak bir sıkıntı olmaz. Tabi ki HDP kendince bir tercihte bulundu. Bir ittifak kurdular Allah yollarını açık etsin" dedi

05 Eki 2022 - 18:04 - Gündem

Muhabir  Melek Fırat