x

Kuşadası'nda imar paniği

Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Kuşadası Belediyesi'nin turizmi baltaladığını, imar planlarında usulsüzlük yapıldığını ortaya çıkardı. CHP'liler hatalarını düzeltmek yerine topyekün olup Tuncer'e yaylım ateşi açtı.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'a atandığı günden bu yana başarılı çalışmalarıyla dikkati çeken Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, bir dedektif gibi iz sürdü ve Kuşadası Belediyesi'nin turizmi baltaladığını, imar planlarında usulsüzlük yapıldığını gözler önüne serdi.
Skandalın ortaya çıkması üzerine panikleyen CHP'li Kuşadası Belediyesi, ilçe başkanlarını da arkasına alarak Tuncer'e karşı saldırıya geçti. Kendi alanında çalışmalar yapan ve Aydın'a 2,5 milyon turist kazandırarak rekor kıran Tuncer'in açıklamaları çarpıtılmaya çalışıldı.
HAKSIZ KAZANÇ VAR
Eleştirilerin hedefindeki Tuncer'den ders niteliğinde bir açıklama geldi. 'Turizm tesislerinde imar planları, yüksek emsal ve yapılaşma koşulları ile oluşturulur' diyen Tuncer, konut imar planı yerine 'turizm-ticari' ayrıcalıklı imar koşullarından faydalanılarak inşa edilen bir yapının konut olarak satışa sunulması durumunda büyük bir haksız kazanç elde edileceğine dikkati çekti. Tuncer, "Bakanlığımızın 2022 Mart ayında yayınladığı ilgili genelgesi bu işlemin engellenmesine açıkça hükmediyor" dedi.
İNCELEMELER SÜRÜYOR
CHP'li Ömer Günel'in Belediye Başkanı Olduğu Kuşadası'nda turizm-ticari imar planının getirdiği avantajdan faydalanarak “ofis” kamuflajı altında konut olarak satılan tesisleri incelediklerini belirten Umut Tuncer, "Büyükşehir Belediyesi’nde başlayan sürecin izini sürüyoruz. Fakat şu ana kadar konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmamama rağmen, sadece inceleme yaptığımın anlatıldığı bir takım haberler üzerine Kuşadası Belediyesi’nce hedef alındım. Kuşadası Belediyesi bir tür panik ile çalakalem hazırlanmış bir basın bülteni yayınladı. Beni, “yapmadığım bir açıklama ile” kamuoyunu yanlış yönlendirmekle suçladı. Kuşadası Belediye Başkanı’nı “o bir memur, açıklama yapmasın” demek yerine, tıpkı benim yaptığım gibi bahsi geçen tesisleri yerinde incelemeye davet ediyorum. Böylece, ticari olması gereken o tesislerden konut almak isterse, henüz temeli atılan yerlerde dahi satılacak konutun kalmadığını yerinde öğrenebilir" ifadelerini kullandı.

VURGUN PEŞİNDE KOŞANLAR
Yerel yönetimin görevinin ekonomik vurgun peşinde koşan grupların çıkarlarını korumak değil, kamusal istikbalin peşinde koşmak olduğunu anlatan Tuncer, "Aydın’ımızda istihdamın ve ekonomik katma değer ürünlerimizin en kıymetlilerinden olan turizmi korumak ve geliştirmek zorundayız. Son iki yılda üst üste Aydın turizm tarihinin ziyaretçi rekorunu kırıyoruz. Daha büyük hedeflere ulaşmalıyız. Tesis sayısını, haksız kazanç grupları ekonomik vurgun yapsın diye azaltmaya değil, toplumsal menfaatlerimiz için arttırmaya ihtiyacımız var. Konuyla ilgili Sayın Bakanımızı ve Sayın Valimizi bilgilendirdim. Gerekli inceleme için çalışmalarımızı başlatacağız" diye konuştu.
ÖMER GÜNEL'DEN AYNI YÖNTEM
Mıcır ihalesi yolsuzluğu soruşturmasıyla personeli açığa alınan, iddiaları ortaya atan gazeteci Ergün Poyraz hakkında suç duyurusunda bulunan CHP'li Belediye Başkanı Ömer Günel, yine aynı senaryoyu sahneledi. Hatalarını telafi etmek yerine soluğu mahkemede alan Kuşadası Belediyesi, Tuncer Hakkında da suç duyurusunda bulundu. CHP Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek ise Umut Tuncer’i el altından siyaset yapmakla suçladı. En sert açıklama ise CHP Efeler'den geldi. İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, “Hadi müdür hadi işine bak” diyerek seviyeyi düşürdü.

06 Kas 2022 - 15:08 - Ekonomi

Muhabir  Erdal Savaş