x

AYDIN BUNU BİLİYOR MUYDUN?

Dünyanın en kaliteli incirlerinin yetiştiği Aydın’da 84 yıl önce kurulan İncir Araştırma Enstitüsü’nde330 çeşit incir üzerinde çalışma yapıldığı öğrenildi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Dünyada en kaliteli incirin üretildiği Aydın’da Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü 84 yılı geride bıraktı. Enstitü, 1938 yılında önemli döviz kaynaklarından biri olan kuru incirle ilgili problemleri çözmek, incir yetiştiricilerine yararlı bilimsel çalışmalar yapmak üzere ‘İncir Islah İstasyonu’ adı altında faaliyete geçirildi. Hala aktif bir şekilde hizmete devam eden İncir Araştırma Enstitüsü yaklaşık 325 dekar arazide çalışmalarını sürdürüyor.

330 ÇEŞİT VAR

İncir, Menderes Havzası ile özdeşleşse de Türkiye’nin pek çok bölgesinde yetiştiriliyor. Ancak sadece Aydın ve civarındaki doğal iklimde kurutulabiliyor. Katma değeri yüksek, önemli ihracat kalemlerinden olan meyvenin zengin çeşitliliğe sahip olduğu öğrenildi. 272 dişi, 58 erkek olmak üzere toplamda 330 cinsin, İncir Araştırma Enstitüsü koleksiyonunda bulunduğu belirtildi.

EN İYİSİ SARILOP

Taze olarak tüketilen Bursa Siyahı, Bardakçı, Sultan Selim, Morgüz, Yeşilgüz, Kavak, Horasan çeşitler ülkenin pek çok yerinde yetiştiriliyor. Kurutmalık incir çeşitlerinin ekolojisi açısından yoğunluk Aydın ve çevresi. Dünyanın en kaliteli incirleri ise Ege Bölgesinin Sarılop ve Sarı Zeybek çeşidi.

25 Kas 2022 - 12:28 - Gündem