x

BİK'ten 3 müjde

Basın İlan Kurumu, resmi ilan fiyatlarını yeniden belirledi. Kurul ayrıca üç ilde uygulanan Kurum kredisi kullanımını ülke geneline yaydı. Anadolu Gazete Sahipleri ve İlan Prodüktör temsilcilerinin seçimlerinde 'doğrudan demokrasi ilkesi' de benimsendi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Afyonkarahisar’da düzenlenen Basın İlan Kurumu BİK, 31. Dönem 4. Genel Kurul Toplantısı'nı üçüncü gün oturumunun ardından tamamladı. Toplantıdan gazetelerin uzun süredir beklediği müjdeli haberler de geldi. Genel Kurul, gazetelerin önemli gelirleri arasında yer alan resmi ilanların sütun santim ücretinde istenilen artış oranı önerisini karara bağladı. Buna göre sütun santim bedelinin, günlük fiili satış ortalaması elli bin altındaki gazeteler için yüzde 100 artışla 70 TL; elli bin ve üzerindeki gazeteler içinse yüzde 58,73 artışla 100 TL olmasını kararlaştırdı.
KREDİ KULLANIMI YAYGINLAŞTI
Genel Kurul, Kurum’un kredi verebileceği şahıslar ve müesseseler ile verilecek kredinin usulünü de değiştirdi. Bugüne kadar İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanan kredi desteği, ülke genelindeki süreli yayınların tümüne verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca Anadolu Gazete Sahipleri ile İlan Prodüktör Temsilcileri seçimlerinde sınırsız vekâlet kullanımı tümüyle kaldırıldı. Vekâlet yoluyla oy kullanacak süreli yayın sahiplerinin, sadece bir süreli yayın sahibinin vekâletini veya vekâletlerini alabilmesi kuralı getirildi. Bir sonraki BİK Genel Kurul Toplantısı, 21 – 24 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

25 Kas 2022 - 16:22 - Ekonomi

Muhabir  Haber Merkezi