x

Mastaura para basacak

Roma’daki kolezyuma benzerliğiyle dikkat çeken, Mastaura Antik Kenti’ndeki koruma ve onarım çalışmaları sürüyor.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli’de bağlı Bozyurt ve Eycelli mahalleleri arasında bulunan, Doğu Roma mimarisinin benzersiz bir örneği Mastaura Antik Kenti’nin son görüntüleri heyecanlandırdı. Tarihi alanın gün yüzüne çıkarılması için kazı çalışmaları devam ediyor. Kazı başkanı Doç. Dr. Sedat Akkurnaz'ın öncülüğünde yürütülen kazılarda bugüne kadar, tiyatro, roma hamamı, çeşitli su yapıları, arena gibi önemli eserler ortaya çıkarıldı.
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan Mastaura Antik Kenti’nin son durumunu inceledi.


DAHA YENİ BAŞLIYORUZ
Nazilli için gurur kaynağı olan antik kent hakkında açıklama yapan Özcan daha yeni başlıyoruz diyerek, “İlk geldiğimizde dağın başı ne var burada diye gelmiştik. Ama daha sonra fotoğrafları gördüğümüzde gerçekten kıymetli bir eserin olduğu ortaya çıktı. Bu teknik ve çok hassas bir konu inşaat yapar gibi çalışamıyoruz. Birçok kriteri var onlara uygun hareket edilmesi gerekiyor. Artık biblolarını ve maketlerini yapıyoruz. Nazilli’nin var olan değerlerini ortaya çıkarıyoruz. Bundan sonraki süreçte umarım daimi kazı iznini alırız. Nazilli’de neler oluyor diyorsunuz, Nazilli’de çok güzel şeyler oluyor daha yeni başlıyoruz. Burayla ilgili bir kitap yazdık. Nazilli yılda 100 bin kişiyi misafir etmek için hazır buna kapasitesi de var.” ifadelerine yer verdi.


NAZİLLİ’YE DEĞER KATACAK
Çalışmaların yaklaşık yüzde 50’sinin tamamlandığını vurgulayan Tuncer, Masatura’nın Aydın’ın turizm destinasyonuna büyük katkısı olacağını söyledi. Bir taraftan koruma ve onarma diğer taraftan kazı çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Tuncer, Mastaura’nın ileride Nazilli’ye ekonomik girdisine şu sözlerle dikkat çekti;
“Türkiye’de hatta dünyada bu kadar hızla ilerleyebilen arkeolojik çalışma yok. Nazilli Belediyemizin en başından bu yana buraya sürat ve hız anlamında katkısı çok büyüktü. Tespitini yaptığımız koruma bölgelerinin, güvenlik şeritlerinin oluşturulması turizm açısından önemli bir eşik. Ben önümüzdeki yaz itibariyle burada konvansiyel turist hareketi turlarının düzenleneceğini düşünüyorum. Nazilli Belediyemizin buradaki kritik desteğiyle hiç şüphemiz yok gelecek yaz itibariyle konvansiyel turizmin çıktılarını göreceğiz. Nazilli’nin önümüzdeki yıllarda ekonomik anlamda en yüksek katma değerini üretecek bölgedeyiz Yakın zamanda 60 kişilik bir grup 1 saat içinde 15 bin TL para harcadı. Bu ivmelenme bizi iştahlandırıyor” açıklamalarında bulundu.

06 Ara 2022 - 15:48 - Gündem

Muhabir  Mustafa Çelik