x

Türk-Yunan savaşı çıkar mı?

Aydın’ın Nazilli ilçesinde Türk Ocakları Derneği Nazilli Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen konferansta ünlü tarihçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, ‘Akdeniz ve Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, ‘Akdeniz ve Türkiye’deki gelişmeler’ konulu konferans vermek üzere Nazilli’ye geldi. Yakın Türk tarihi ve 12 Adaların durumu, Uşi, Lozan antlaşmaları, münhasır ekonomik bölgeler, Kıbrıs, Rum, ABD, Fransa, Rusya, Suriye-Esad ilişkileri, Türkiye’de yerleşik yabancıların durumu hakkında bilgiler veren ve soruları cevaplayan Halaçoğlu’nu dinlemek üzere Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, siyasi partilerin temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
100 AKADEMİSYEN GELDİ
13 yıldır Nazilli Şube Başkanlığı görevini yürüttüğünü ifade eden Türk Ocakları Derneği Nazilli Şube Başkanı Ahmet Çekim, konferanstan önce yaptığı konuşmasında, “Bugüne kadar 100’e yakın akademisyeni Nazilli’ye getirdik. Konularımız ise Türk’ü ilgilendiren milli konular." dedi.
BÖYLE DOST DÜŞMAN BAŞINA
Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Nikah Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Yusuf Halaçoğlu, özellikle dost görünen Amerika’nın oynadığı oyunlardan söz ederek, "Böyle dost düşman başına" ifadesini kullandı.
‘Türkiye-Yunan savaşı olur mu’ sorusuna Yunanlıların Türk Savunma Sanayisi ve teknolojisinden çekindikleri için, öte yandan da Türklerin de Ege Denizi’ndeki adalarda yerleşik üsleri bulunan Amerika ile savaşa girmemek için bu savaşın olmayacağını ifade ederken, Türkiye’de yakın zamanda yapılacak olan seçimler nedeniyle de savaş ile ilgili radikal kararlar alınmayacağını belirtti.
‘Ama en ufak bir kıvılcım savaş çıkartabilir’ diyen Halaçoğlu, “Temennimiz savaş çıkmamasıdır. Ancak Lahey adalet divanının alacağı kararlar bunu etkileyecektir” diye konuştu.
Halaçoğlu, Doğu Akdeniz sorununun ortadan kaldırılması için Türkiye’nin Suriye’de Esad ile anlaşması gerektiğini de ifade etti.
Konuşmaların ardından kitaplarını okurları için imzalayan Prof. Halaçoğlu’na desteklerinden dolayı plaket, çiçek ve Nazilli uzun yaşam sepeti hediye edildi. Etkinlik hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

12 Ara 2022 - 12:35 - Siyaset