x

Bayat ekmekler yemeğe dönüştü

Aydın’ın Çine ilçesinde öğrencilere tutumlu olmayı öğretmek ve ekmek israfının önüne geçmek adına velilerden temin edilen bayat ekmekler öğretmenlerin elinde yemeğe dönüştü.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Fevzipaşa Sevim Kalkan İlkokulu, Yerli Malı Haftası çerçevesinde tutumlu olmayı, israf etmemeyi öğrencilere aşılamak, zihinlerinde bu anlamda olumlu izler bırakmak amacıyla farkındalık etkinliği düzenledi.
İki gün olarak gerçekleştirilen etkinliğin ilk gününde veliler bilgilendirildi.
’Tutumlu Yaşayalım, Papara Yapalım’ sloganıyla düzenlenen etkinlik ile velilerden temin edilen bayat ekmekler öğretmenlerin elinde yemeğe dönüştü.
Çine Fevzi Paşa Sevim Kalkan İlkokul Müdürü Kamil Kılcı, “Velilerimizden evlerindeki yenebilir durumdaki bayat ekmekleri göndermelerini istedik. Yağda soğanı kavurup içerisine kesik, toz biber, atıp kavurmaya başladık. Yumurtaları çırpıp üzerine döküp biraz daha kavurduktan sonra pazarımız hazır oldu.” dedi.
Türkiye ve dünyadaki ekmek israfına ilişkin istatistiki bilgileri de paylaşan Müdür Kılcı, “Günde bin 500 ton, yılda 542 bin ton ekmek israf edilmektedir. Günde 6 milyon adet, yılda 2,1 milyar adet ekmek israf edilmektedir. Türkiye’de kişi başı ekmek tüketimi günlük 319 gram, ekmek israfı ise günlük 20 gramdır. Ekmek israfının ülkemize ekonomik yükü ise yıllık 10 milyar 546 milyon TL civarındadır." diye konuştu.

16 Ara 2022 - 14:51 - Gündem