x

Kimi eğlendi kimi para kazandı

Aydın'da düzenlenen deve güreşleri kimi vatandaşlar için eğlence, kimi vatandaşlar için ekmek parası kapısı oluyor. Güreş alanlarında satılan yağlık ve tabureler vatandaşlar tarafından rağbet görüyor.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Yörük kültürünün bir parçası olan deve güreşlerinin Aydın’da başlaması ile güreşsever vatandaşların hafta sonları adresleri güreş arenaları oluyor.
Güreş arenası etrafına günler öncesin konulan römorklarla yerler ayrılırken deve güreşi arenaları güreş günleri vatandaşların yoğun ilgisi ile dolup taşıyor.
Binlerce kişi tarafından takip edilen deve güreşleri bazı vatandaşların da gelir kapısı haline geldi.
Köfte ve sucuk-ekmek, çay, şekerlemenin yanı sıra deve güreşlerinin olmazsa olmazı haline gelen yağlık da tezgahlarda yer alan ürünlerin başında geliyor.
Tanesi 40 lira ile 75 lira arasında satışa sunulan yağlıklar satıcıların geçim kaynağı oluyor.
Aydın’da ve çevre illerdeki güreşlere giderek yağlık satışından ekmek parasını çıkaran 35 yaşındaki Halil Özinsel, sabahın ilk saatlerinden itibaren tezgahını açıyor. Gün boyu süren güreşlerde deve sahiplerine ve güreşseverlere yağlık satışı yapan Özinsel, "Üzerindeki işlemeler ne kadar çoksa takan kişinin maddi durumumun o kadar iyi olduğunu gösteriyor. Üzerindeki işlemelerin çokluğuna azlığına göre fiyatları değişiyor. Renkler de bölgelere göre değişiyor. Sarı rengi İzmir Ödemiş tarafı kullanıyor, turuncu Aydın bölgesinin kullandığı bir renk. Siyah olanlar da genel olarak kullanılıyor." dedi.

20 Ara 2022 - 10:19 - Gündem