x

Emekliler ne diyor?

Emekli maaşlar yüzde 54,5 zamla birlikte asgari ücret karşısında küçüldü. Ancak Nazilli’de yaşayan emekliler, mvcut maaşlarından memnun olduklarını anlattı.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Asgari ücret 1 Ocak 2023'ten geçerli olmak üzere 5 bin 500 TL’den 8 bin 506 TL’ye çıkarıldı. Yeni rakamla asgari ücrete ocak ayına göre yüzde 100, temmuz ayına göre ise yüzde 54,5 zam yapıldı.
En düşük emekli aylığı, asgari ücret karşısında küçülerek 3 bin 500 lirada kaldı. MANŞET Gazetesi Nazilli’de yaşayan emeklilere maaşlarını sordu. Bir çok emekli mevcut maaşından memnun olduğunu anlattı. Bazıları ise asgari ücret oranında bir artışın, emekli aylıkları için de yapılmasını istedi.


ALLAH BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN
7 bin 500 TL maaş alan işçi emeklisi Üzeyir Pişkin “Zam verir, telafi eder. Allah Tayyip’i başımızdan eksik etmesin. Biz 1970’leri de yaşadık. Bu günlerimize şükrediyoruz. Hanım eve tüp almadan gelme dediği için 2 gün Uzun Çarşı'da yattım. Biz bu günleri unutmuyoruz. Yaşadığımız için bugünlere şükrediyoruz” diyor.


EMEKLİ MAAŞI ARTTIRILMASI LAZIM
7 bin TL aylık aldığını dile getiren işçi emeklisi Muammer Aktakka, emekli maaşının asgari ücrete yapılan oranla yeniden düzenlenmesini talep ederek, “Asgari ücret bizi geçti. Ne kadar zam verecekler bilmiyorum. Memura ve emekliye devlet verdiği için az veriyor. Ancak asgari ücreti iş veren verdiği için sıkıntı yok. Asgari ücreti geçmem lazım. Asgari ücretten bin 500 TL fazla alıyordum. Şu anda 8 bin 500 asgari ücret ben 7 bin alıyorum. Bu hesaba göre 10 bin TL olması lazım” dedi.


HERKES İSTER
SSK emeklisi Ertuğrul Cerik, asgari ücretin 2 misli maaş aldığını ancak yeni düzenlemeyle birlikte gerisinde kaldığını belirterek, “6 bin 400 TL maaş alıyordum. Maaşın arttırılmasını herkes ister. Biraz bizi de düşünsünler. Gündeme işçi emeklisi gelmiyor” şeklinde konuştu.
Bir başka SSK emeklisi İbrahim Kutlu, mevcut emekli maaşından memnun olduğunu ve aylığının yeterli geldiğini belirterek, “Maaşımı yeterli buluyorum şuanda. Maaşım arttırıldığı için memnunum zaten” ifadelerini kullandı.

26 Ara 2022 - 15:07 - Ekonomi

Muhabir  Mustafa Çelik