Çiğ köfte yetim kalacak

Nar ekşisi izlenimi veren aromalı soslar, ürünler artık yurt içinde satılamayacak. Bu değişiklikten en çok çiğ köfte satışı yapan işletmeler etkilenecek.

Çiğ köfte yetim kalacak
Çiğ köfte yetim kalacak
Haber albümü için resme tıklayın

Şeyma YAVUZ/Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemeyecek.
Bu kapsamda yurt içinde piyasaya arzına izin verilmeyen ürünler, 30 Haziran 2024'ten sonra piyasadan çekilecek.

CEP YAKIYOR
Üreticiler nar ekşisi imalatının fazla meşakkatli ve pahalı olduğunu söylüyor. 1 litre nar ekşisi için 10 kilogram nar gerekiyor. Aynı zamanda tanelenmesi, sıkılması, kaynatılması hem yorucu hem de maliyetli. Bu yüzden doğal nar ekşisi fiyatı biraz pahalı.
Pazarda yarım litrelik doğal nar ekşisi 80 ila 100 lira arasındaki değişiyor. Marketlerde ise 250 gramlık nar ekşisinin fiyatı 60 lira civarında satışa sunuluyor.

ÇİĞ KÖFTE ONSUZ OLMAZ
Yeni karara çiğ köfte satıcıları “çiğ köfte ve nar ekşisi ayrılmaz ikili o yüzden kısmen fiyatlarımızı etkilese de satışa devam edeceğiz. İlerleyen süreçte nar ekşisini kendimiz de yapabiliriz. Nar ekşisi sosu yerine doğal nar ekşisini çiğ köftede kullanırız" diyor.

28 Mar 2023 - 15:39 - Gündem