Şaibeli sıralama

İYİ Parti’de ön seçimle ilgili tartışmalar bitmiyor. Seçime itiraz ettiği öne sürülen Tuğça Canpolat Yılmaz ve Erhan Algan MANŞET’e konuştu. Yılmaz ve Algan, geçersiz sayılan oyların sonuca etki ettiğini ve bu nedenle yeniden incelenmesi gerektiğini söyledi.

Ali Aydın
Ali Aydın Tüm Haberleri
Şaibeli sıralama
Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti 34 milletvekili aday adayının yarıştığı ön seçime “şaibe” iddiaları gölge düşürdü.
Bu tartışmalar sürerken üçüncü sıradaki Erhan Algan ve dördüncü sıradaki Tuğça Canpolat Yılmaz’ın sonuçlara itiraz ettiği iddia edildi.

MANŞET’e konuşan iki isim de bu iddiayı doğruladı.
Algan, ikinci sıradaki aday adayı ile arasında bir puan olduğu için Yılmaz ise seçim sonucuna etki edebilecek geçersiz sayılan oylar olduğu için itiraz ettiğini ifade etti.
Manipülasyon iddialarıyla ilgili bir itirazlarının bulunmadığını aktaran iki isim de sadece geçersiz sayılan oylarla ilgili bir inceleme talep ettiklerini kaydetti.

İTİRAZIM SONUÇLARA

İtirazının oylamaya değil, sonuçlara olduğunun altını çizen Tuğça Canpolat Yılmaz, “Bazı yaşlı üyelerimiz işaretleme yaparken kimisi imza atmış kimisi tik koymuş kimisi artı kimisi çarpı yapmış. Bu oylar bazı ilçelerde geçerli bazı ilçelerde geçersiz sayılmış. Benim yaşadığım Söke’de de 42 oy bu sebeplerle geçersiz sayılmış. Sıralamada benim önümdeki arkadaşlarla aramızda 15 oy farkı var. Dolaysıyla benim itirazım oylamaya değil. Hakkaniyetli bir sonuç olsun diye geçersiz sayılan oyların incelenmesini istedim. Benim İl Başkanımıza, genel merkeze, aday adayı arkadaşlara güvenim sonsuz. Bana oy veren üyelere saygı gereği de bu oyların sayılmasını istedim. Sonuç değişsin veya değişmesin. Toplamda geçersiz sayılan 98 oy var.” dedi.

İL BAŞKANI RAPOR İSTEDİ

Manipülasyon iddiaları hakkında da konuşan Yılmaz, “İYİ Parti olarak demokrasinin mümkün olduğunu göstermeye çalışıyoruz. İl Başkanımız bu iddialara dair görevli arkadaşlardan rapor istedi. Bunun sonuncunda genel merkeze bilgi verecektir. Genel merkezin de bunu dikkate alacağını düşünüyorum” dedi.

BİR PUANLIK FARK

Sıralamada üçüncü olan Erhan Algan ise ikinci sıradaki Semra Yücel ile aralarında 1 puan olduğu için itiraz hakkının doğduğunu anlattı.
Seçime herhangi bir itirazı olmadığın söyleyen Algan, sıralamayı değiştirebileceği için geçersiz sayılan oyların incelenmesini istediğini aktardı.
Resmî sonuçlara göre, ilk 5 sıra şu şekilde:

1. Ahmet Ertürk: 1813 oy
2. Semra Yücel: 1622 oy
3. Erhan Algan: 1621 oy
4. Tuğça Canpolat Yılmaz: 1607 oy
5. Aydın Adnan Sezgin: 1373 oy

05 Nis 2023 - 14:29 - Siyaset

Mahreç  Ali Aydın