Soğan neden 30 TL?

Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, sözleşmeli üretim sistemi sayesinde gıda fiyatlarındaki dalgalanmanın önüne geçilebileceğini açıkladı.

Ali Aydın
Ali Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişiçi, Aydın Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda “sözleşmeli tarım” sisteminin detaylarını açıkladı.
Bakan Kirişçi, bu yeni sistem sayesinde planlı üretime geçilerek kaynakların daha verimli kullanılacağını ve tarımda hasılanın artacağını ifade etti.
Sözleşmeli üretim sisteminin Aydınlı çiftçiler için önemini Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu'na sorduk.

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?
MANŞET'in sorularını yanıtlayan Kendirlioğlu, soğan fiyatlarındaki artışın planlı tarımın olmamasından kaynaklandığını anlattı.
Kendirlioğlu, "Piyasada, haberlerde görüyoruz soğanın fiyatı 25-30 liraya kadar yükseldi. Soğanın gerçek fiyatının bu olmadığını herkes biliyor. Hasat dönemi başladı yakında fiyatların düştüğünü göreceksiniz. İşte bu dalgalanmanın sebebi planlama olmayışıdır. Bir önceki sene soğan para etmiyor tarlalarda kalıyor. Çiftçilerimiz mağdur oluyor. Bir bakıyorsunuz üretici mağdur, bir bakıyorsunuz tüketici mağdur. Bunun önüne geçebilmenin en önemli yollarından biri “sözleşmeli üretim modeli” idi. Tabii bu model tek başına çare olamaz. Ancak planlı tarım sayesinde üreticiler de tüketiciler de mağdur olmayacak. Üreticiler maliyetlerini ve üretecekleri ürünün ne kadar para edeceğini bilecek. Sözleşmeli tarımın muhakkak uygulanması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

ÇİFTÇİLERE UYARILAR
Kendrilioğlu, çiftçilerin bu yeni sistemde yaşayacakları zorluklara da değindi ve "Bu model uygulanmaya başlandıktan sonra bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların çözümleri kolay. Önemli olan ilk adımı atabilmek. İlk adım atıldıktan sonra sahada sonuçlarını göreceğiz. Gördükten sonra da çözümleri üreteceğiz. Ziraat Odaları Koordinasyonu Kurulu başkanı olarak net ifade edebilirim ki sözleşmeli tarım bizim de istediğimiz ve değerli bulduğumuz bir sistemdir." diye konuştu.

AYDIN TARIMI ÖNEMLİ
Tarım Bakanı Kirişçi’nin Aydın ziyaretinin kıymetli olduğuna değinen Kendirlioğlu, “Bakanın ziyareti, Aydın tarımımın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Tarım paydaşlarının tümünün katıldığı bir toplantı oldu. Bizim açımızdan çok verimli geçti. Biz Aydın Ziraat Odaları olarak sorunlarımızı bir dosya halinde Sayın Bakanımıza verdik. Verdiğimiz dosyada çözüm önerilerimiz de vardı. Yaklaşık 5 yıldır bu görevi yürütüyorum. Bizzat saha olan bir insan olarak. Sahadaki sorunları gerekli mercilere, bakanlara, tarım il müdürlüklerine, Ankara’ya gittiğimizde meclise, milletvekillerine sorunlarımızı iletiyoruz. Bu sorunların büyük kısmı da giderildi. Bu nedenle bu tür toplantıları değerli buluyorum." ifadelerini kullandı.

07 Nis 2023 - 15:13 - Ekonomi

Mahreç  Ali Aydın