Aydın fink yeri değil

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, gündeme ilişkin konuları MANŞET’e değerlendirdi. Başkan Taner, açıklanan listeler ve seçime dair çalışmalarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
Aydın fink yeri değil
Haber albümü için resme tıklayın

Yaklaşan Genel Seçimler öncesi partiler, milletvekili aday listelerini YSK’ya sundu ve seçim startı verildi.
Büyük partilerin birçok ildeki aday listeleri tartışmaları da beraberinde getirdi.
İYİ Parti Aydın Milletvekili Aday listesi de krize neden oldu.
İYİ Parti’de açıklanan listede Aydın'ın doğusundan aday çıkmaması tepkilere yol açtı.
İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın, partisinin baraj altında kalacağını öne sürmesi de tartışma yaratan bir diğer konu oldu.
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, aday listesi ve Aytun Çıray’ın açıklamasıyla ilgili MANŞET’e konuştu.

SIKINTILARI AŞACAĞIZ
Aydın’ın doğusundan aday çıkarılmamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Taner, “Gönül isterdi ki; Aydın’da merkez, doğu, batı dengesi kurulabilsin. Böyle bir imkan olmadı, bunun farkındayım ama bu da her şeyin sonu değil. Biz, bunu teşkilat olarak kendi içimizde partililerimize izah etmek durumundayız. Beklemediğimiz bir gelişme oldu, biz İYİ Parti olarak 2018’de çift kontenjan kullanmıştık, bu seçimde de kontenjan gelmez düşüncemiz vardı. Yapılan temayülün neticesinde de merkez, doğu batı dengesi bir şekilde sağlanacak liste yapısı vardı. Bir planlama vardı ama daha sonrasında yapılan itirazlar neticesinde sıralamanın değişmesi, genel merkezden bir arkadaşımızın kontenjan olarak gelmesi bu dengeleri değiştirdi." dedi.

HAKLILAR AMA!
Partililerin bu durum karşısında sıkıntı yaşadığını anlatan Taner, "Haklılar ama bu sıkıntıları aşacağız. Şahsi ikballerden öte birilerinin bir yerlere gelmesinden ziyade memleket millet meseledir. Bu bağlamda baktığımızda da bizim bunları aşacak güçte bir teşkilatımızın ve yapımızın olduğuna inanıyoruz. Bunları aşarak Aydın’da hedeflediğimiz noktaya ulaşmak için mücadelemizi devam ettireceğiz. Biz İYİ Parti olarak Aydın’da birinci parti olmak istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda gerekli çalışmaları yapacağız ve amacımıza da ulaşacağımıza inanıyorum.” diye devam etti.

BARAJ İDDİALARI
Aytun Çıray’ın İYİ Parti’nin baraj altında kalacağı iddialarına yanıt veren Taner konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Aytun Bey, milletvekili adaylığı ile ilgili gönlünden geçen bir düşünce vardı. İzmir’de ön seçime katılan milletvekili arkadaşımız da oldu ama kendisi İzmir’de ön seçime katılmadı. Ön seçime katılmadığı noktada Genel Başkan’dan kendisini ilk sıradan aday göstermesini beklemiş. İlk sıradan aday gösterilmeyip ikinci sıra teklif edilince görevi kabul etmeyerek ayrıldı. Siyasette biraz da tutarlı olmak lazım. Siyasette ‘Ben varsam parti var, ben yoksam parti yok’ düşüncesi yanlış. İYİ Parti’nin de baraj altına düştüğü de çok büyük bir yanlış hezeyandır. Seçim zamanı göreceğiz, sayılı gün kaldı." ifadelerini kullandı.

AHKAM KESMESİN
14 Mayıs’ta İYİ Parti’nin ne olduğuna herkesin şahit olacağını aktaran Recep Taner, "Şimdiden ahkâm kesmeye gerek yok. Aytunç Beyle daha öncesinde çalıştım, kendisini severim ama bu açıklamasına üzüldüm. Kendisinden böyle bir açıklama beklemiyordum. Bu partide görev verildiği zaman iyi verilmediği zaman kötü anlayışı çok yanlış. Böyle bir siyaset anlayışı olmamalı. Bizim bu siyaseti ülkemiz için milletimiz için yapmamız lazım, kişisel ikballer için yapmamız lazım." diye konuştu.

HDP İLE OLAMAYIZ
İYİ Parti’nin HDP’nin olduğu yerde olmadığını ve olmayacağını da dile getiren Başkan Taner, “Biz HDP’nin, terör örgütüne ‘Terör örgütü’ diyemediği için onların olduğu yerde olmayacağımızı, bizim olduğumuz yerde de HDP’nin bulunamayacağını daha öncesinde açıkladık. Terör örgütleriyle irtibatı olan, terör örgütleriyle ilişkisi olan hiçbir kuruluşa sıcak bakmayız, bakmayacağız. Bu bizim duruşumuzdur tarzımızdır. Biz seçime kendi listelerimizle giriyoruz. Aydın’da da adaylarımız belli, o adaylarımız için oy isteyeceğiz. Bu noktada birilerinin HDP seçmeni olarak sadece Kürtleri görmesi yanlıştır. Bütün partileri Kürtlerin oylarına taliptir.” dedi.

BÖLÜCÜLER FİNK ATAMAZ
Recep Taner, HDP’nin bölücü başı Abdullah Öcalan’ın avukatını aday göstermesini de “Aydın, HDP’nin menşei bulacağı bir yer değil. Onlar 2018’de Ferhat Tunç gibi güçlü bir adayla geldikleri dönemde bile milletvekili çıkaramadılarsa şimdi de buradan milletvekili çıkaramazlar. Aydın halkı onlara gereken cevabı mutlaka verecektir. Burası demokrasinin beşiği olan rahmetli Adnan Menderes’in memleketidir, o yüzden burası bölücülerin fink atacağı bir yer değil” sözleriyle değerlendirdi.

HEDEF EN AZ 3 VEKİL
Aydın’da en az 3 Milletvekili çıkarmayı amaçladıklarını dile getiren Taner, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bu sistemin değiştirilmesi lazım, bu sistemin de değişmesi için toplam 600 milletvekilinin 400’üne ihtiyacımız varsa, Millet İttifakı olarak Aydın’da da 8 milletvekilinin 6’sını alma ihtiyacımız var. 3 milletvekilini de çıkarmak için de elimizden geleni yapacağız. Önümüzdeki hafta alanlarda fiili olarak çalışmalara başlayacağız. 1’inci sıradan 8’inci sıraya kadar tüm adaylarımız ve aday adayı olup da listeye giremeyen arkadaşlarımız da bizlerle beraber çalışmalara katılacak.”

10 Nis 2023 - 17:51 - Siyaset

Mahreç  Ömer Harmankaya