Şimdi düğün zamanı

Baharın gelmesiyle beraber düğün telaşı başladı. Evlilik yoluna giren çiftler düğün malzemelerini temin etmeye koyuldular. Aydın'da 15 yıldır kına gecesi malzemeleri satışı yapan Murat Çolak, vatandaşlara ön sipariş vermelerini önerdi.

Şimdi düğün zamanı
Şimdi düğün zamanı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Yusuf KONRAT / Türk-İslam gelenek ve göreneklerinde kına merasimlerinin çok büyük önemi var. Evliliğe giden yolda aile evinden ayrılmanın hüznü ile sevdiğine kavuşmanın sevincini simgeleyen kına yakma törenleri günümüzde önemini koruyor.
Ramazan Ayı'nın gelmesiyle beraber evlilik yoluna giren çiftler düğünlerini bayram sonrasına bıraktılar. Ancak Ramazan ayı da bitti. Aydın'da 15 yıldır kına malzemeleri satışı ve süslemesi işi yapan Murat Çolak, gençlere bakın nasıl bir tavsiyede bulundu.


YÜZDE 80'İ KİRALIYOR
Aydın'da evlenecekler için ön sipariş vermenin daha uygun olduğunu belirten Murat Çolak, "Bizim müşterilerimizin %80'i kiralıyor. Bu işin en mantıklısı kiralamak, çünkü bir daha giyilmiyor. Kiralamak yerinde satın alanlar da var fakat çok nadir. Satın almak isteyenler genellikle yurt dışına götürenler oluyor, onun haricinde genellikle kiralama yapılıyor" dedi.


FİYATLAR DEĞİŞMEZ
Fiyatlar konusunda bayram sonrası için bir değişim olmayacağını belirten Çolak, "Fiyatla değişmez. Çünkü bizim için sezonun açılması önemli. Mesela, sezon Şubat, Mart ayından sonra açılıyor bizim için. Ramazan ayında biraz bir durgunluk yaşandı ama bu sene genel bir durgunluk yaşamadık. Bu yüzden fiyatlar bayramdan sonra da değişmeyecek" diye konuştu.


EL EMEĞİ GÖZ NURU
Dükkanında testilerden, tepsilere, kına hediyelerinden mendillere kadar pek çok ürünün el emeği göz nuru olduğunu belirten Çolak, tepsilerin el işçiliğine göre 400 ila 900 TL arasında değiştiğini, testilerin 40-50 TL, kına şekerlerinin fiyatının el emeğine göre ve bindallılar ise 1.500 TL – 4.500 TL arasında olduğunu aktardı.

18 Nis 2023 - 19:38 - Gündem