Araç muayenesinde yeni uygulama başladı

Araç muayenesinde yeni dönem başladı. Artık muayene raporları dijital olarak verilecek. Bu değişiklik sayesinde yılda 112 ton kâğıt tasarrufu sağlanacak, 1904 ağaç kesilmekten kurtarılacak.

Ali Aydın
Ali Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni düzenleme ile araç sahiplerine çevre dostu hizmet sunmak amacıyla araç muayene raporları dijital ortama taşınıyor. Kısa mesaj veya e-posta yoluyla gönderilecek raporun özetine e-Devlet’te yer alan “Araçlarım” sekmesinden de ulaşılabilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan "Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlandı. Yürürlüğe giren yeni uygulama ile TÜVTÜRK tarafından işletilen araç muayene istasyonlarında verilen raporlar dijital olarak gönderilecek. Böylece kağıt tüketiminin azalması sağlanacak.

E-DEVLET’TEN ULAŞILABİLECEK
TÜVTÜRK’ün işlettiği istasyonlarda muayene işleminin ardından kâğıt olarak verilen raporlar kısa mesaj veya e-posta şeklinde gönderilecek. Raporun özetine e-Devlet üzerinden erişilebilecek.

DENETİMLER DAHA HIZLI YAPILACAK
Muayene belgelerinin dijital ortama taşınması sayesinde denetim yapan kolluk kuvvetleri kâğıda basılmış rapora gerek duymadan uzaktan daha hızlı denetim yapabilecek.

PLAKADAKİ MUAYENE ETİKEDİ DE KALDIRILDI
Yeni uygulama sayesinde yılda 112 ton kâğıt tasarrufu sağlanarak 1904 ağaç kesilmekten kurtarılacak. 2023 başından itibaren araçların plakalarına yapıştırılan araç muayene etiketlerinin de kaldırılmasıyla kâğıt kullanımını azaltacak bir adım daha atılmış oldu.

28 Nis 2023 - 20:07 - Gündem

Mahreç  Ali Aydın