Futbol değişiyor

Nazilli Belediyespor’un satışı gündemdeki yerini korurken, Avrupa ve Türkiye’de birçok kulüp bu yöntemle başarıyı yakaladı.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Futbol değişiyor
Futbol değişiyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Belediyespor’un bir futbol şirketine devri ilçenin en sıcak gündemi arasında yer alıyor. Siyah beyazlı kulübü 50 milyon TL’ye devretmeye kararlı olan Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Naz Naz’ı seçime giden süreçte siyasi çekişmelerden uzak tutup profesyonelce yönetilmesini istiyor.

AVRUPA’DA ÖRNEĞİ ÇOK

Avrupa'dan gelen kulüp satın alma haberleri de artmaya başladı. Özellikle, Amerika, Körfez ve Çin merkezli şirketler ve fonlar spor yatırımlarını artırarak, kulüp almaya başladı. Artık bir yatırım aracına dönen futbol, şirketler için büyüme amaçlı, stratejik bir sektöre dönüştü. İngilizlerin Manchester City’si Fransızların Paris Saint Germain'i, İtalyanları İnter’i Roma’sı bile satıldı.

TÜRK FUTBOLUNDA YENİ DÖNEM

Türk futbolunda da yeni bir dönem başladı. İzmir ekibi Göztepe, Danimarka merkezli bir şirkete satıldı. Türk yatırımcıların satın aldığı kulüpler de alt liglerde başarıyı yakaladı. Alt liglerin gediklisi olan Pendikspor, Bodrumspor, Eyüpspor, Tuzlaspor, Çorum FK gibi ekipler Türk şirketler tarafından devralındı ve bu takımlar kısa sürede kulüp tarihlerinin en iyi dönemlerini yaşıyor.

ÖZKÖYLÜ DE YATIRIMCILARA

Pendikspor’u 2 sene üst üste şampiyon yapıp Süper Lig’e taşıyan Aydınlı teknik adam Osman Özköylü’de yaptığı açıklamada, “2 sene de bu takım buraya nasıl çıktı bakmak lazım. Türkiye’de bu tür örneklere ihtiyaç var. Türk futbolunun ekonomik anlamda kaosa gittiği dönemlerde böyle yatırımcıların kulüpleri alarak, doğru şekilde planlamalarla başarıya ulaştırması futbola büyük katkı oluyor” diyerek bu girişimlerin önemine dikkat çekti.

SU VE TFF’DEN BAŞKA GELİR YOK

Akhisarspor, Nazilli Belediyespor’un devredileceği şirketin aldığı Niğde FK ve Uşakspor gibi kötü örnekler de mevcut. Artan döviz kurları ile maliyetler daha da yükselecek. Şehirdeki ticari dinamiklerin sahip çıkmadığı, taraftarının kombineyi bile bedava almaya çalıştığı, su ve TFF’den gelen paralardan başka hiçbir gelir kalemi olmayan Nazilli Belediyespor’un satışına Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan oldukça sıcak bakıyor.

09 Haz 2023 - 11:25 - Spor

Mahreç  Mustafa Çelik