Çarklar Söke'de dönüyor

Türkiye'nin tarım merkezi olan Söke, sanayisisiyle de ön palana çıkıyor. 450 bin dekar ekilebilir araziye sahip olan ilçede, Avrupa'nın en büyük fabrikaları üretim yapıyor.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın'ın Nazilli ilçesinden sonra il olmak için girişimde bulunmaya hazırlanan Söke'de heyecanlı bir bekleyiş var. Peki Söke'nin ekonomik gücü ne? Manşet bu sorunun peşine düştü ve işte ortaya çıkan tablo:

PAMUK AMBARIYIZ
Söke Türkiye'nin en önemli pamuk üretim alanlarından biri olarak ön plana çıkıyor.  450 bin dekar ekilebilir araziye sahip olan ilçe, kelimenin tam anlamıyla Türkiye'nin pamuk ambarı. 

İlçenin ekonomisi, yıllık gayrisafi hasılanın %70'ini sağlayan tarımsal üretime dayanıyor. Verimli Söke Ovası'nda ana ürün pamuğun dışında buğday, yem bitkileri, narenciye, meyve, incir ve en önemlisi zeytin yetişiyor. 
Dağlarından yağ, ovasından bal akan Söke, tarımın yanı sıra arıcılık, hayvancılık ve balıkçılık alanlarında da söz sahibi.

FABRİKALAR SÖKE'DE
Söke'de Türkiye'nin ve Avrupanın önde gelen kuruluşları Kipaş Kağıt fabrikası, KÇS, Söktaş,  Sibaş, Batı-Söke Çimento Sanayi, WF Ege (Lee), Söke Değirmencilik (Söke Un), Davas İplik, Sek Süt, Yüksel Seramik'in yanı sıra çırçır fabrikalarının bacaları tütüyor.
1996 yılında 185 hektar arazi üzerine kurulan Söke Organize Sanayi Bölgesi'nde 29 fabrika ekonomiye katkıda bulunuyor. Bu fabrikalarda yaklaşık 4 bin kişi istihdam ediliyor.
Kuşadası Limanına 22 Km, İzmir Adnan Menderes Hava Limanına 85 km, İzmir Limanına 100 km mesafede olmasının yanı sıra içinden Demiryolu hattı geçen Söke Organize Sanayi Bölgesi, yatırımcı kuruluşların iştahını kabartıyor.

NÜFUSU 123 BİN 301
Aydın'ın en büyük 3. ilçesi konumunda olan Söke'nin Nüfusu 2022 yılında TÜİK tarafından 123 bin 301 olarak belirlendi.

Söke ayrıca Coğrafi konumu nedeniyle turizm köprüsü olarak nitelendiriliyor.
Özellikle yaz aylarında ilçeden ortalama bir günde 2 milyonun üzerinde araç geçiyor. Yaz aylarında nüfusunu 2'ye katlayan Söke'ye yakın turizm yerleri arasında Didim, Kuşadası, Bodrum, Milas, Fethiye, İzmir ve ilçeleri başı çekiyor.

SÖKE NEREDE?
Ege Denizi'nin tarihi ve doğal güzelliklerle dolu orta kıyı bölgesinde, Büyük Menderes akarsuyunun yakınına kurulu olan Söke'nin yerleşim bölgesi ovanın kuzey ve kuzey batı tarafına doğru yayılmıştır.
Aydın'a 54, İzmir'e 120 km, mesafede olan Söke'nin doğusunda Koçarlı, kuzey doğusunda Germencik, kuzey batısında Kuşadası, batısında Milas ilçeleri yer alıyor.
Söke'nin yüzölçümü 1088 km² olup, deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 23 metredir. Şehre 50 km. uzaklıkta Bafa Gölü vardır. Göl Söke ve Milas sınırları içerisinde kalmaktadır.

19 Haz 2023 - 17:03 - Gündem

Mahreç  Ali Bulur