Bu devirde evlenilmez

Aydın’da evlenmek isteyen çiftlerin düğün, çeyiz, takı, gelinlik, mobilya ve diğer masraflar için ayırmaları gereken bütçe geçtiğimiz yıla göre tam 3 kat arttı. Şimdi gel de evlen evlenebiliyorsan...

Şeyma  Yavuz
Şeyma Yavuz Tüm Haberleri
Bu devirde evlenilmez
Bu devirde evlenilmez
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'da evlenmek isteyen çiftler, son dönemde kara kara düşünmeye başladı. Kızı kaçırmayı planlayanlar da var, düğünü ertelemek isteyen de...

Çünkü, düğün, çeyiz, takı, gelinlik, mobilya ve diğer masraflar için ayrılması gereken bütçe neredeyse üç kat arttı. Fiyatlar hedefe kilitlenmiş füzeyle yarışıyor.

Şuanda mütevazi bir evliliğin maliyeti en az 1 milyon TL'den başlıyor.
Geçtiğimiz yıla kıyasla masraflardaki bu büyük artış, genç çiftlerin evlilik planlarını alt-üst etmiş durumda.

DİLLERE DESTAN YALAN OLDU
Son yıllarda düğünler giderek pahalı bir hal almıştı, ancak bu yılki artış durumu daha da vahim hale getirdi.
Dillere destan düğün yapmak artık her babayiğidin harcı değil.

Aydın'da düğün organizasyon şirketi bulunan Ferhat Madran "Geçtiğimiz yıla göre düğün masraflarının neredeyse üç kat arttığını söyleyebilirim. Özellikle mekan kiralama, catering hizmetleri, çiçekler ve fotoğrafçılık gibi hizmetler aldı başını gitti. Şuanda 300-400 kişilik sadece pasta, meşrubat, kamera, orkestra içeren bir paketin fiyatı bile torpilli haliyle 40-50 bin lirdan başlıyor. Aynı düğüne yemek eklendiğinde bu fiyat 100 bin TL’yi aşıyor" dedi.

MAKYAJ BİLE CEP YAKIYOR
Düğünde güzelleşmenin maliyeti en az 21 bin TL. Ortalama bir gelinlik ve damatlık almak isteyen genç çiftler 16 bin TL’yi gözden çıkarmaları gerekiyor. Bunun yanında kuaför ve berber fiyatları da cüzdanı boşaltıyor.
Aydın Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Serhan Avşar gelin saçı liste fiyatının 2 bin TL'den başladığını anlattı. Ancak iş sadece saç yaptırmakla bitmiyor. Makyajım bozuldu derdine düşmek istemeyenler için porselen makyajı seçerseniz yandınız. Bunlar gelin için. Damat traşı da öyle azımsanacak gibi değil. Sinek kaydının bedeli de bin 500 TL.

VADELİ EVLİLİK PLANI YAPANLAR
Düğünden sonra en maliyetli 2. gider kalemi ise ev eşyaları. Genç çiftlerin bir ev için gereken temel eşyalara ödedikleri toplam fiyat 500 bin TL civarında. Küçük ev aletlerine en az 17 bin TL, züccaciye ürünlerine 20 bin TL, tekstil ürünlerine 30 bin TL, mobilyalara 150 bin TL ödemek gerekiyor. '500 bin lirayı nereden bulacağım' diyenler ise gözünü karartıp taksitli seçeneğe yöneliyor. Ama o zaman da fiyatların üstüne vade farkı biniyor.

TAKININ YANINA YAKLAŞILMIYOR
Gelin adayı '5 bilezik, bir yüzük bana yeter' dese de 250 bin lira tutuyor. Gerdanlıktan vazgeçtik, küpesiz gelin olur mu? Bir çift küpe bile 10 bin TL. Sektör temsilcileri, evlenecek çiftlerin kara kara düşündüğünü, hergün gelip fiyat sorup gidenler olduğunu söylüyor. Uzun lafın kısası bu devirde evlilik zor görünüyor.

06 Tem 2023 - 18:31 - Ekonomi

Mahreç  Şeyma Yavuz