Didim’de pamuk tarlaları tehlikede

Aydın’ın Didim ilçesinde tarlalara asılan monitör tuzaklarıyla bazı bölgelerde pamukta dökülmeye sebep olan çizgili yaprak kurdu ve yeşilkurt tespit edildi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Didim’de pamuk tarlaları tehlikede
Didim’de pamuk tarlaları tehlikede
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın tarımının tansiyonunu belirleyen pamukta sezon hareketliliği devam ederken, Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri pamuk tarlalarındaki haftalık kontrollerine devam ediyor.
Beyaz altın için sahaya inen ekipler, Pamuk Entegre Mücadele çerçevesinde pamuk zararlılarının takibinin yapılması amacıyla astığı monitör tuzakları kontrol etti.
Yapılan incelemelerin ardından bazı bölgelerde çizgili yaprak kurdu ve yeşilkurt görüldü. Pamukta dökülmelere yol açan bu zararlılar ile mücadele edilmesine dikkat çeken ilçe tarım yetkilileri, sulamaya girecek olan pamuk üreticilerini arazi kontrollerini yaptırma çağrısında bulundu.
Konu ile ilgili Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İlçemiz pamuk arazilerinde haftalık kontroller yapıldı. Gerek tuzaklarda yapılan sayımlar gerekse arazide yapılan zararlı kontrollerinde kimi bölgelerde pamuk taraklarında dökülmelere sebep olan çizgili yaprak kurdu ve yeşilkurt zararlıları görülmüştür. Özellikle sulamaya girecek çiftçilerimizin arazi kontrollerini yapmaları tavsiye edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

07 Tem 2023 - 13:46 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı