Parseller satışta

Aydın'da Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin paydaşlarından Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur konuştu. Çondur, “Hedefimiz üreticiye öncü olup seracılığı geliştirmek” dedi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Parseller satışta
Parseller satışta
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’da jeotermalle tarımı birleştiren Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde parseller satışa çıkarıldı. Efeler Kadıköy Mahallesi’ndeki projede sera ve sanayi parselleri yatırımcılarını bekliyor. Sera parseli metrekare fiyatı 355 lira, sanayi parseli metrekare fiyatı 500 lira olarak belirlendi.

HEDEFİMİZ SERACILIK
Dev tesisin ortaklarından biri olan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, gelinen son noktayı anlattı.
Tarıma dayalı sanayi parsellerine talebin daha yoğun olduğuna dikkat çeken Çondur, “Aydın, seracılıkta bir Antalya, Fethiye gibi değil. Endüstriyel ve yem bitkilerinin yapılmadığı küçük parsellerde, üreticilerimizi seracılığa yönlendirmek istiyoruz. Önder bir proje olsun istedik. Umarımz bu parseller işin ehli firmalara yapılır. Bizim üreticimiz görmeden bir şeye kalkışmıyor. Hedefimiz seracılığı geliştirmek” dedi. Fevzi Çondur, jeotermalle birlikte ısınma masraflarını minimuma indirip, üretimden maksimum gelir elde etmeyi hedeflediklerini anlattı.

ÖNCE TALEP OLUŞMALI
Başkan Çondur, önemli jeotermal kaynaklara sahip olmasına rağmen Aydın’ın komşuları Afyon, Denizli, Manisa gibi bölgelerden geri kalmasını değerlendirdi. Çondur, bunun nedeninin jeotermal elektrik santralleriyle yapılan protokoller olduğunu söyledi. Çondur, “Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kaynak daha önce yapılan protokol gereği firmadan alıyoruz. Daha önce Germencik, Sultanhisar, Köşk’te yapılan firmalarla, konut veya seraya su verilmesi için protokol yapılmamış. Talepler değişecek. Eskiden olmadı diye ilelebet devam edecek değil. Biz seracılığı arttırırsak gelen talepler doğrultusunda soğutulan su mutlaka verilir. Önce talebin oluşması lazım” ifadelerine yer verdi.

10 Tem 2023 - 14:57 - Ekonomi

Mahreç  Mustafa Çelik