Tuzaklar ele verdi

Aydın’ın Didim ilçesinde pamuğun zararlılardan korunması amacıyla tarlalara asılan monitör tuzakların haftalık kontrolü gerçekleştirildi. Bazı bölgelerde pamukta dökülmeye sebep olan çizgili yaprak kurdu ve yeşilkurt zararlıları tespit edildi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Tuzaklar ele verdi
Tuzaklar ele verdi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın tarımının tansiyonunu belirleyen pamukta sezon hareketliliği devam ederken, Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarlalardaki haftalık kontrollerinin sonuçlarını açıkladı.

Beyaz altın için sahaya inen ekipler, Pamuk Entegre Mücadele çerçevesinde pamuk zararlılarının takibinin yapılması amacıyla astığı monitör tuzakları kontrol etti.

Yapılan incelemelerin ardından bazı bölgelerde çizgili yaprak kurdu ve yeşilkurt görüldü.
Pamukta dökülmelere yol açan bu zararlılar ile mücadele edilmesine dikkat çeken ilçe tarım yetkilileri, pamuk üreticilerini arazi taramalarını yaptırma çağrısında bulundu.

Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “İlçemiz pamuk ekili alanlarında haftalık zararlı kontrolleri yapıldı. Bölgemizdeki pamuk alanlarında 1. sulamaların yapılmaya başladığı gözlemlendi. Pamuk yaprak pireleri, çizgili pamuk yaprak kurdu, ve kırmızı örümcek zararlıları yönünden arazilerinde tarama yapmaları çiftçilerimize tavsiye edildi” ifadeleri yer aldı.

17 Tem 2023 - 10:14 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı