Yabancı yatırımlar geri geldi

Enflasyonda yaşanan yükselişe karşılık, mevduat faizlerindeki gerileme nedeniyle yabancı yatırımlar gelmeye başladı. Yılbaşından beri 1.4 milyon yabancı Türkiye'yi tercih eti.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Merkez Bankası'na yapılan atamalar, para politikasındaki normalleşme adımları ve küresel yatırımcılarla gerçekleştirilen görüştürmeler, yabancıların da rotayı Borsa İstanbul'a çevirmesini sağladı.
Yabancı yatırımcılar 9 Haziran-28 Temmuz tarihleri arasındaki 8 haftanın tamamında hisse senedi piyasasında net alım yaparak, son 10 yılın en uzun süreli alım sürecine imza attı.

Bu dönemde toplam 1 milyar 788 milyon liralık net alım gerçekleştirilen yabancıların hisse senedi piyasasındaki payı da tekrar yüzde 30'un üzerine çıktı.

Endeksteki yükselişle birlikte işlem gören şirketlerin toplam değeri 8.5 trilyona ulaşırken, 28 şirketin piyasa değeri 100 milyar lirayı geçti.
Borsa İstanbul'da 4 şirketin değeri 300 milyarı, 6 şirketin değeri 200 milyarı geçti.

AYDIN YABANCI YATIRIMCI ÇEKİYOR

Aydın’da 2023 ilk yarısında 11 yabancı şirket kuruldu. Bu şirketlerin sermaye toplamı ise 15 milyon 525 bin lira olarak kayıtlara geçti.
Almanya, Fransa, Hindistan, İrlanda, İsrail, İsveç, Rusya ve Suudi Arabistan’dan gelen yatırımcılar Aydın’da şirket kurdu.
Almanlar 2, Fransızlar 2, Hindistan, İsveç, İrlanda, İsrail, Suudi Arabistan ve Ruslar 1’er şirketi Aydın’da faaliyete geçirdi.
Yabancı şirketlerin artışıyla Aydın'ın ülke ekonomisine katkısının daha da artacağı bekleniyor.

07 Ağu 2023 - 13:41 - Ekonomi

Mahreç  Erdal Savaş