Çiftçi mısırdan istediğini alamadı

Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, çiftçilerin mısır hasadında istediğini alamadığını belirterek, yüzde 100 ile yüzde 150 arasında artan girdi maliyetlerine dikkat çekti.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
Çiftçi mısırdan istediğini alamadı
Çiftçi mısırdan istediğini alamadı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım cenneti olarak nitelendirilen Aydın'ın verimli topraklarında yetişen mısırda hasat dönemi sona erdi. Çiftçiler, Aydın’ın birçok bölgesinde ekilen mısırdan bu yıl memnun kalmadı. Türkiye’nin son yıllarda başlıca sorunlarından birisi olan yüksek enflasyon üreticilerin de belini büktü.

“RAKAMLAR ÇİFTÇİLERİ MEMNUN ETMEDİ”
Girdi maliyetlerinin bir hayli arttığına dikkat çeken Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, çiftçilerin bu yıl mısır hasadında sıkıntılı bir süreç geçirdiğini aktardı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) geçen seneye göre sadece yüzde 5’lik bir zam yaptığını dile getiren Başkan Kendirlioğlu, son bir yıl içerinde girdi maliyetlerinin bir hayli arttığın vurgu yaparak şunları söyledi:
“Çiftçiler bu yıl mısır hasadından hem rekolte hem de alım fiyatlarının düşük olmasından dolayı sıkıntılı bir süreç geçirdi. Geçen sene ofisin açıkladığı 5.7 lira olan mısır fiyatı yüzde 5’lik zam ile bu yıl 6 lira olarak açıklandı. Bu da tabi ki çiftçileri tatmin etmedi. Bundan 6 ay önce dolar ve mazot 19 lira civarındaydı, şu an dolar 27, mazot 40 liraya dayandı. Bunu baz aldığımızda tablo gözler önüne seriliyor. Son bir yıl içerisinde girdi maliyetleri yüzde 100 ile 150 arasında artarken alım fiyatları aynı oranda artmadı. Çiftçi neredeyse zarar eder duruma geldi. Alım fiyatları girdi maliyetlerine paralel artsa sıkıntı olmayacak ama artmıyor. Hal böyle olunca maalesef çiftçilerimiz zor durumda kalıyor.”

“BUGÜN ALIYORUZ AMA YARIN ALAMAYABİLİRİZ”
Mısır ithalatına dikkat çeken Mehmet Kendirlioğlu, gıda milliyetçiliği kavramı üzerinde durdu. Kendiroğlu, “Bu durumun olumsuz sonuçları olacaktır. Çiftçi kazanamadığı ürünlerden kaçar. Ürün ekmeyi bırakır ve başka ürünlere yönelir. Son 6 ayda 1.5 milyon ton civarında mısır ithal edildi. Bu miktar önümüzdeki yıl, 2’ye de katlanabilir 3’e de katlanabilir. Bizim çiftçimizin cebine girecek para başka ülkenin çiftçisinin cebine girer. Tarım cennetinde çiftçimiz ürettiği ürünleri istediği rakamlara satamıyor ve bu da ithal etmemize sebep oluyor. Ülkemizde üretilmeyen bir ürünün ithal edilmesi normal ancak ürettiğimiz bir ürünü ithal etmemiz anormal bir durumdur. Bizim bir sloganımız var, ‘Yerli üretim’ bunu her fırsatta söyleriz. Dünyada gıda milliyetçiliği diye bir kavram ortaya çıktı. Bugün bu ürünleri alabiliriz ama yarın paramız olsa bile bu ürünleri bulamayabiliriz” diye konuştu.

“ÇİFTÇİNİN GÖZÜ YÜKSEKLERDE DEĞİL”
Çiftçilerin fazla kar etme derdi olmadığını belirten Başkan Mehmet Kendiroğlu, son olarak şunları kaydetti:
“Çiftçiler çok fazla bir şey istemiyor, maliyet çıksın ve geçinebilecek kadar kar yeter. 1’e 5 kazanalım diye bir derdimiz yok. Çiftçiler bu işi hobi olarak yapmıyor, meslek olarak yapıyor, geçimini çiftçilikle sağlıyor. Yani çiftçinin para kazanması gerek. Kazanmadığı zaman da sıkıntılar ortaya çıkıyor.”

06 Eyl 2023 - 16:55 - Ekonomi

Mahreç  Ömer Harmankaya