Savaşın acı yüzü

Rusya ile Ukrayna arasında olan savaş iki yılı geride bıraktı. Yaklaşık 10 yıl önce Kuşadası’na yerleşen İevgeniia Çağlar, ağabeyinin vatanını savunmak için askere alınacağını öğrenince, iki günlük zorlu bir yolculuğun ardından ülkesine gitti. Ukrayna’dan acı dolu hikayelerle dönen Çağlar, tecrübelerini paylaştı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Savaşın acı yüzü
Savaşın acı yüzü
+3
Video için play'e tıklayın

Rusya ile Ukrayna arasında olan savaş milyonlarca insanı etkiledi. Savaşın acı yüzüyle karşı karşıya kalan isimlerden birisi de Yaklaşık 10 yıl önce Kuşadası’na yerleşen Ukraynalı İevgeniia Çağlar. Ağabeyinin askere alınacağını öğrenince ülkesine dönen Çağlar, vatanında yaşanan acıları anlattı.

“İYİKİ 1 GECE ÖNCE GİTMEDİM”
İki günlük zorlu bir yolculukla Ukrayna’ya varabildiğini kaydeden İevgeniia Çağlar, “Havaalanları faaliyette olmadığı için ulaşımı otobüs ile sağladım. Yolda yaklaşık 5 saat beklemek zorunda kaldık. Çünkü bir gün öncesi Rus kuvvetleri doğu bölgemizde 40 tonluk bir buğday aracını yakmıştı ve ilk düşündüğüm şey iyi ki bir gece önce gitmediğim oldu" dedi.

"İNSANLAR KORKU VE STRES İÇİNDE YAŞIYOR"
Döndüğünde bulduğu halkının bıraktığı halkı gibi olmadığını üzülerek ifade eden İevgeniia Çağlar, "İlk gözüme çarpan şu oldu; insanlar çok mutsuz ve yorgun. Eskiye dönmek istiyorlar. Savaşın olmadığı bir Ukrayna istiyorlar. Ukrayna’da yaralı askerlerin getirildiği hastaneye gidip moral vermeye çalıştım. Türkiye’den yanımda tatlılar ve gitarımı götürdüm. Savaşta yaralanan askerlere destek olmak istedim. Hastaneye gittiğimde ne tepkiyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Belki de beni kovacaklardı, istemeyeceklerdi. Ben yine de hepsine şarkı söyleyip gitar çalmak istediğimi söyledim. Birçoğu beni dinledi ve mutlu oldu. Onları savaştan bir an olsun uzaklaştırmama izin verdikleri için mutlu oldum. 5 saat boyunca yemek ve içmek bile aklıma gelmedi. Kendimi İkinci Dünya Savaşı’nda gibi hissettim. Onlara kahraman olduklarını söyledim, bizim için kahramanlar" dedi.

"AĞABEYİM ASKERE ÇAĞRILDIĞINDA İÇİMDEN BİR PARÇA KOPTU"
Ağabeyinin Ukrayna hükümeti tarafından askere çağırıldığında hissettiklerini anlatan İevgeniia Çağlar, "Bugünün geleceğini biliyordum. Çünkü bir sürü arkadaşlarımın eşlerini askere çağırdılar. İçimden bir parçanın koptuğunu hissettim. Korkuyordum ve hala korkuyorum çünkü ne zaman döneceğini bilmiyoruz. Bir sürü yaralı dönen askerler dönebildiklerine bile seviniyorlar. Birçok insan kayıp veya ölüyor. Korku içinde yaşayarak dua ediyoruz. Elimizden başka bir şey gelmiyor" dedi.

"ÇOCUKLAR SIĞINAK VE BODRUM KATLARINDA EĞİTİM GÖRÜYOR"
Çocuklar için yaşamın daha zor olduğuna değinen İevgeniia Çağlar, "Okullar açıldı fakat sadece bodrumu ve sığınağı olan okullarda çocuklar eğitim görebiliyor çünkü savaştan korunmaları ve saklanmaları lazım. Çocuklar için hayat herkesten daha zor. Ukrayna’da savaş merkeze uzak bölgelerde daha yoğun yaşanıyor. Yine de bütün bölgeler her gece korkuyu yaşıyor ve insanlar ölüyor" diye konuştu.

"KEŞKE SESİMİZİ GÜÇLÜ ÜLKELER DUYSA"
Türkiye’den destek gördüklerini ifade eden İevgeniia Çağlar, "Türkiye’de bize destek olan ve sesimizi duyan herkese teşekkür ederim. Keşke güçlü diğer ülkeler de bizi duysa. Savaşı durdurun, bugün bizim ülkemiz zarar görüyor ama yarın başka ülkeler de görecek" diyerek sözlerini sonlandırdı.

16 Eyl 2023 - 10:12 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı