x

KADIN İSTERSE YAPAR

Aydın’ın Söke ilçesinde yaşayan 37 yaşındaki Zeynep Şimşek, ilçenin ilk kadın forklift operatörü olmak için geldiği Belgesem Mesleki Belgelendirme ve İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursu’nda erkeklere taş çıkarttı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın’ın Söke ilçesinde yaşayan 37 yaşındaki Zeynep Şimşek, ilçenin ilk kadın forklift operatörü olmak için adım attı. Şimşek, forklift kullanmayı kısa sürede öğrenerek, adeta “kadın isterse yapar” sözünün canlı kanıtı oldu.

Normalde dokuma ustası olarak çalışan ancak forklift operatörü olabilmek için Belgesem Mesleki Belgelendirme ve İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursu’na katılan Şimşek, erkek kursiyerlere de adeta taş çıkarttı. Kadının istediğinde her şeyi yapabileceğini ifade eden Şimşek, “Forklift dersi alıyorum. Forklift kullanmak veya ağır işleri yapmak sadece erkeklere özgü bir şey değil. Ben de yapabilirim. Kadının her şeyi yapabileceğini düşünüyorum. O yüzden ben de böyle bir şeye kalkıştım. Normalde çalışıyorum. Dokuma ustasıyım ama bu işi de yapmak istiyorum. Bu da elimde bulunsun. Bu işi de belgemi alıp devam ettirmeyi düşünüyorum. Kadınlar erkeklere bağımlı değildir. Herkes her şeyi yapabilir. Kadın erkek diye bir fark olmaması lazım Türkiye’de. Bir kadın isterse her şeyi yapar” dedi.

“SÖKE’NİN İLK KADIN OPERATÖRÜ BEN OLMAK İSTİYORUM”

Aynı zamanda Söke’de belgeli ilk kadın operatör olmak istediğini sözlerine ekleyen Şimşek, “Bir kadın kimsenin eline muhtaç olmasın. Gerçekten zor. Bekarım. Bir tane kızım var. Ona bakmak için bütün işleri yapmam lazım. Eğitimlere Söke ilçesinden geliyorum. Daha önce hiç kimse böyle bir işe kalkışmamış ama ben yapmak istiyorum. Niye ben yapmayayım. Niye ilk ben olmayayım Söke’de. Aydın merkezde çok duydum, bu işi yapan kadınlar var diye. Ben de yapmak istiyorum. Söke’nin ilk kadın operatörü ben olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

24 Eyl 2023 - 21:32 - Yaşam

Muhabir  İhlas Haber Ajansı