Krediyle bile ev yok

İlk evini alacak dar gelirlilere, kamu bankaları aracılığıyla 180 ay vadeyle yüzde 1.20 faizli kredi desteği verilmesine ilişkin çalışmanın başlaması emlak piyasasında ilgi görmedi. Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz'a göre düşük gelirli vatandaşların belirlenen şartlarda bile ev sahibi olması çok zor.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
Krediyle bile ev yok
Krediyle bile ev yok
Haber albümü için resme tıklayın

Konut fiyatlarındaki artışlar hız kesmeden devam ediyor. Bunun yanı sıra son yıllarda konut kredisine erişim oldukça zorlaştı. Durumu göz önünde bulunduran hükümet, konut kredi konusunda vatandaşlara nefes aldıracak bir proje için düğmeye bastı.

Kamuya ait bankalarda düşük gelirli vatandaşlara 180 ay vade ile yüzde 1,20 faizli kredi verilmesini içeren çalışmanın önümüzdeki süreçte yürürlüğe girmesi bekleniyor.

FAİZSİZ VERİLMELİ
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz, yürürlüğe girmesi beklenen çalışma için umutlu konuşmadı. Dar gelirli vatandaşların söz konusu sistemde dahi ev sahibi olamayacağını savunan Alaattin Durmaz, “Bizler her fırsat bulduğumuzda bunu dile getiriyoruz: Ev kredileri faizsiz verilmeli. Şu anda 1+1, 2+1 en küçük evler bile 2-2,5 milyon lira. Bu krediler faizsiz verilse bile asgari ücretle geçinen bir aile bu krediyi nasıl ödeyecek. Hadi diyelim bir aileye 500 bin liralık miras düştü. 0 faizle 1,5 milyon lira kredi çekti, taksiti ne kadar olacak? Bu adam asgari ücretle geçiniyorsa nasıl ödeyecek? Dar gelirli insanlar, ev sahibi olmayı rüyasında bile göremez. Bu insanlarda artık böyle bir beklentisi yok” şeklinde konuştu.

FIRSATÇILARA GÜN DOĞDU
Bu kararla birlikte fırsatçıların harekete geçeceğini ve ev fiyatlarını daha da artacağını dile getiren Başkan Durmaz, şunları kaydetti:
“Piyasadaki belirsizlik ve rakamlardaki artışın olması herkesi zor duruma sokuyor. İnsanlar bunu duyacak, ‘Konut kredilerinde faizler düşmüş’ diyecek ve fiyatlarda yükselecek. Maalesef fırsatçılar hep var. Bunlara da ‘evini pahalı satma ucuza sat’ diyemezler. Bu serbest piyasa ekonomisidir. Bu kredilerin gerçekten ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmasını talep ediyoruz. Kredilerin herkese değil, gerçekten ev almak isteyenlere verilmesini temenni ediyoruz.”

SEKTÖRDE DARALMA VAR
Konutların satılmamasından dolayı inşaat sektöründe üretimin olmadığını vurgulayan Alaattin Durmaz, arz talep dengesine dikkat çekti. Durmaz, “Müteahhitler, artık ev yapmaya bile sıcak bakmıyorlar, binaları yaptıktan sonra kime satacağız diye düşünüyorlar. Bu yüzden inşaat sektöründe de bir daralma var. Malum inşaat sektöründeki fiyat artışları gözle görülüyor. Müteahhitler bina yapmayınca ev olmuyor bu yüzden de kiralar ve ev fiyatları yüksek oluyor. Arz talep dengesini herkes bilir. Bir üründen fazlaca varsa ucuzdur, az varsa pahalıdır. Ev fiyatları da neden pahalı? Az olduğun için” ifadelerini kullandı.

DEVLETE YOL GÖSTERDİ
Ev fiyatlarını düşürecek sistemi de anlatan Başkan Alaattin Durmaz konuşmasını şu sözlerle noktaladı:
“Bu sıkıntılara bir çözüm var. Hazine arazilerinin devreye alınması gerekiyor. Devlet bu arazileri, müteahhitlere kat karşılığı verecek. Devlet arsa sahibi gibi olacak. Buradan gelen daireleri de uygun fiyata kiraya verecek. Bu sefer piyasa dengelenmiş olacak. Böyle bir karar şu an alınsa uygulanmaya başlanması ve yürürlüğe girmesi en az 1 sene olacak. Bu anlattığım şey hayata geçerse ev fiyatları düşer.”

26 Eyl 2023 - 22:29 - Gündem

Mahreç  Ömer Harmankaya