Aydınlı iş beğenmiyor!

Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ve Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak, tarım ve hayvancılıkta iş gücü sıkıntısı yaşandığını belirterek çarenin yabancı uyruklu vatandaşlarda bulunduğunu dile getirdi.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
Aydınlı iş beğenmiyor!
Aydınlı iş beğenmiyor!
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Ülke genelinde son yıllarda tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlar işçi bulma sıkıntısı yaşıyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydınlı çiftçiler de bu durumdan nasibini aldı. Birçok tarım ürününün yetiştiği kentte, son yıllarda tarla ve bahçede çalışacak işçi bulma konusunda sıkıntı yaşandığını belirten Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ve Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ONLAR DA OLMASA!
Tarım ve hayvancılıkta çalışanların büyük çoğunluğunun yabancı uyruklu vatandaşların olduğunu belirten Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Tarlada çalışacak insan bulamıyoruz. Bu durum yarın bir gün ciddi sıkıntılar ortaya çıkarabilir. Tarımda çalışacak işçi olmadığı gibi hayvancılıkta da çalışacak işçi bulanamıyor. Hayvancılıkta çalışanların yüzde 80’i hatta yüzde 90’ı Suriyeli ve Afgan” dedi.

“İNSANLAR KAÇIYOR”
Çiftçilerinin kazancının yetersiz olmasından dolayı tarımdan uzaklaşıldığını vurgulayan Başkan Kendirlioğlu, “İnsanlar tarım ve hayvancılıktan kaçıyor. Bunun da en büyük nedeni de yeterince para kazanılmamasıdır. Yaptığı işten yeterince para kazanamayan insan başka işlere yönelir tarımı terk eder” ifadelerini kullandı.

“DESTEKLEMELER ANLAMSIZ KALDI”
Tarımda girdi maliyetlerinin aşırı yükseldiğini ve verilen desteklerin yetersiz kaldığını dile getiren Kendirlioğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“Dünyadaki gelişmiş ülkelerde çiftçiler para kazanamadığı zaman destek çıkıyor. Aradaki geçim farkını primle destekleme ile telafi etme yoluna gidiyor. Sürdürülebilir tarımı ayakta tutma adına destekleme yapıyor. Bizdeki desteklemeler maalesef yeterli değil. Her şey son yıllarda 3-4’e katlayınca desteklemeler anlamsız kaldı. Bunu revize etmek gerekiyor. Devletimizin durumuna da biliyoruz. Çok büyük bir deprem yaşadık. Yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz bu yüzden de çok anormal bir destek bekleyemiyoruz.”

ÇİFTÇİNİN DOSTU ÇİFTİ!
İncir ve zeytin işçiliğinde köylülerin birbirine yardım ettiğini söyleyen Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Alnıak, “Bilindiği üzere Aydın’da daha çok zeytin ve incir yetiştiriliyor. İncir ve zeytin işi, herkesin yapabileceği bir iş değil. Bunu daha çok Aydınlılar yapıyor. İncirde ve zeytinde komşu köyler birbirine yardım ediyor. Aydın’da daha çok Suriyeliler işletmelerde, Afganlar ise yük taşıma işinde çalışıyor. Afganlar aslında daha çok hayvancılıkta çalışıyor”

“KÖYLERDE GENÇ NÜFUS AZALDI”
Genç neslin daha çok memur olma ve garanti iş peşinde koştuğu savunan Yahya Alnıak,” Köylerde genç nüfus azaldı. Yeni nesil; memur olma veya garanti iş bulma çabasında. Çiftçilikle uğraşanlara bakın ortalama yaşı 50’in üzerindedir. Gençleri tarıma çekmemiz lazım. Tarıma ve hayvancılığa yapılan desteklerin artmasını bekliyoruz. Yeni yetişecek olan gençlerin veya tarım ve hayvancılık işine başlamak isteyenleri buraya yönlendirmek gerek. Çünkü insanlık var olduğu sürece tarıma ihtiyaç duyulacak.”

02 Eki 2023 - 12:33 - Gündem

Mahreç  Ömer Harmankaya