Aydın'a yakışacak!

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Aydın'a atanan Vali Yakup Canbolat, ilçe ziyaretlerine Karpuzlu'da devam etti. Canbolat, Türkiye'nin ilk seçilmiş kadın muhtarı Gül Esin hatırasına yapılan Anı ve Kültür Evi'nde devam eden çalışmaları inceledi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Aydın'a yakışacak!
Aydın'a yakışacak!
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin ilk seçilmiş kadın muhtarı Gül Esin’in muhtarlık döneminde yaşadığı konutun ’anı ve kültür evi’ olarak düzenlenmesi için çalışma başlatıldı. İlçe ziyaretleri kapsamında Karpuzlu'ya gelen Aydın Valisi Yakup Canbolat çalışmaları yerinde inceledi.

6 Kasım 1933 tarihinde Aydın Karpuzlu nahiye merkezi olan Demircidere Köyü’nde gerçekleştirilen seçimlerde 8 aday içerisindeki tek kadın aday olan Gül Esin, seçimden galip çıkıp muhtar olarak seçildi.

Gül Esin’in seçimleri kazanması ve Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olması kasaba halkı tarafından sevinçle karşılandı.

Esin, yaptığı çalışmalar ile vatandaşların takdirini topladı. 1990 yılında vefat eden Esin’in muhtarlık döneminde yaşadığı konutun ’anı ve kültür evi’ olarak düzenlenmesi için çalışma başlatıldı.

Projenin tamamlanması ile birlikte, Türk kadının siyasi haklar elde etme sürecine de yer verilecek olan anı evinde yöre halkından toplanan etnografik malzemelerin de sergilenmesi sağlanacak.

04 Eki 2023 - 11:46 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı