TÜRKİYE YENİ SİSTEME ALIŞACAK

KODER Başkanı Tacettin Özden, konutlarını günübirlik kiraya verenleri ilgilendiren yasal düzenlemeyi olumlu karşıladıklarını belirterek “Haksız rekabetin önüne geçilecek” dedi.

Ömer Harmankaya
Ömer Harmankaya Tüm Haberleri
TÜRKİYE YENİ SİSTEME ALIŞACAK
TÜRKİYE YENİ SİSTEME ALIŞACAK
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Tatil beldeleri başta olmak üzere günübirlik ev kiralayanların sayısı her geçen gün artıyor. Bahsi geçen sistemde kayıt tutulmuyor. Konutlarını kiraya verenler ise vergisini ödemiyor. Ortaya çıkan haksız rekabet ve güvenlik problemlerini de göz önünde bulunduran Kültür ve Turizm Bakanlığı, harekete geçti. Bakanlık, evini günübirlik kiralamak isteyen vatandaşlardan öncelikle “kapısına levha asılması”, “bütün maliklerden izin alınması” ve “Bakanlıktan izin belgesi edinilmesi” olmak üzere üç temel şartı sağlamasını isteyecek.

OTELCİLER MEMNUN
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Kuşadası Otelciler Derneği (KODER) Başkanı Tacettin Özden, yürürlüğe girecek olan düzenlemenin güvenlik sorununu ortadan kaldıracağını ifade etti. Başkan Özden, “Bu düzenlemeden dolayı otelciler işlerimiz azalır diye tedirgin değil. Aksine mutlu. Bir ülkede birileri para kazanıyorsa, ticaret yapıyorsa, bunun kontrol altına alınması ve kontrol altına alınması lazım. Bu evlerde kimlerin kaldığı bilinmesi lazım, bu evlerde kalanların vergi ödemesi lazım. Otelde kalanlar kayıt altında, her gece emniyete kimlik bilgileri aktarılıyor. Otellerde vergi ödeniyor, işçi çalıştırılıyor. Bu işi ev sahipleri ya da emlakçılar da yapacaksa onlar da aynı şekilde bunu yapmalılar” şeklinde konuştu.

GÜVENLİK SORUNU ORTADAN KALKACAK
Bahsi geçen düzenleme ile günübirlik evleri kiralayanların kayıt altına alınacağına dikkat çeken Özden, konuşmasının devamında şunları kaydetti:
“Bu işlevi görecek evlerin çevresinin de rahatsız olmaması sağlanmalı. Her gün ayrı ayrı insanların girdiği apartmanda diğer ev sahipleri de rahatsız olur. Diğer ev sahiplerinin de onayı alınması gerekiyor. Ki zaten yapılacak olan düzenlemede de bu madde de var. Bu düzenleme toplumsal huzuru için, vergi kaçakçılığının önlemesi, haksız rekabetin önlenmesi ve güvenliğin sağlanması için yapılacaktır. Bu düzenleme ile birlikte otellerdeki müşteri sayısı azalmaz. Şu anda evler kayıt dışı insanlar istediği rakamlara evi verebiliyor. Şimdi bu düzenleme ile yine istediği rakamlara evini verebilir ama vergisini verecek. Bunun yanında herşey kayıt altına alınacak.”

10 Eki 2023 - 12:49 - Gündem

Mahreç  Ömer Harmankaya