Kuşadası’na kruvaziyer seferi

İsrail'le Filistin arasında yeniden alevlenen çatışma kruvaziyer turizminde rotayı Türkiye’ye çevirdi. İsrail seferleri iptal olan dev gemilerle 30 bin yolcu ülke sınırlarına girecek. Listede Aydın’ın Kuşadası limanı da var.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Uluslararası kruvaziyer şirketleri İsrail-Filistin çatışması sebebiyle rota değişikliğine gitti.

Holland America, Celebrity Cruises, MSC Cruises, Norveç Cruise Line, Regent Seven Seas Cruises, Oceania Cruises ve Celestyal Cruises, İsrail'in Aşdod ve Hayfa limanlarına bu hafta yapılması planlanan seferlerini iptal etti ve direksiyonu Türkiye’ye kırdı.

AYDIN’IN KUŞADASI LİMANI DA LİSTEDE

4 kruvaziyer gemi işletmesinin, 8 sefer için rotalarını Antalya'nın Alanya, Muğla'nın Bodrum ve Marmaris, Aydın'ın Kuşadası ve İstanbul'daki kruvaziyer limanlarına çevirdiği öğrenildi.

Türk limanlarına ekimde İsrail rotası iptal edilen gemilerle 30 binin üzerinde yolcu gelmesi bekleniyor. Kuşadası da bu yolculardan kendine düşen payı alacak. Bu pay Ekim ayında yavaşlayan turist sirkülasyonunun artışında önemli bir etki sağlayacak.

Kruvaziyer gemilerinin Türk limanlarına uğrak ve geceleme yapmasının artarak sürmesi, İsrail'deki son durum nedeniyle Doğu Akdeniz rotasının Türkiye'de sonlanacak olması neticesinde, 2023 hedefleri doğrultusunda kruvaziyer gemilerle gelecek yolcu sayısının 1 milyon 500 bini aşması öngörülüyor.

11 Eki 2023 - 23:04 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi