x

Pamukta zor sezon

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, beyaz altın olarak nitelendirilen pamukta hasat sezonun değerlendirdi. Üreticinin artan maliyetler karşısında ezildiğini kaydeden Çondur, gerekli destek sağlanmaması durumunda oluşabilecek tabloyu gözler önüne serdi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, katma değeri yüksek ve sanayi sektörlerine sağladığı girdi dolayısıyla stratejik bir ürün olan pamuk sezonuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Üretim maliyetlerindeki artış ve yüksek enflasyon nedeniyle pamuk üreticisinin zorlu bir üretim sezonu geçirdiğini ifade eden Çondur, "Geçtiğimiz yıl ortalama maliyeti 13 Lira 25 kuruş olan 1 kilogram kütlü pamuk, bu sene ortalama 22 lira civarına yükseldi. Ancak güncel piyasaya baktığımızda geçen yıl 19 lira seviyesinde olan pamuğun satışı bu sene de aynı seviyede devam etmektedir. Yüksek maliyet tablosu karşısında ne yazık ki sektörün yeni sezondan beklentisi kalmamıştır" dedi.

DEVAMLILIĞI ETKİLEMEKTE
Girdi maliyetleri, enerji fiyatlarındaki yükselmeler, finansmana erişimde sorun yaşanması, işveren yükünün artması sonucunda tüm sektörde olduğu gibi iplik ve tekstil sanayisinde de sorun yaşandığını ifade eden Çondur, "Şu anda kredi faizleri yaklaşık yüzde 40 ile yüzde 45 arasında seyretmektedir. Artan faizler sonucunda sanayici, finansman maliyetini ham madde olarak kullandığı pamuğun fiyatını yurt dışına kıyasla yaklaşık yüzde 25 daha ucuza alarak uluslararası piyasalarda rekabet etmeye çalışmaktadır. Bu yüzden yurt dışında 56 lira seviyesinde işlem gören pamuk, yurt içinde 44 lira civarında işlem görmektedir. Bu durum üretimin devamlılığını olumsuz etkilemekte ve Türk üreticisini zarara uğratmaktadır' diye konuştu.

İTHALAT YOLLUYLA TELAFİ
Üretimdeki düşüşe dikkat çeken Çondur, "6 Şubat’ta yaşanan depremde, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te bulunan fabrikalar hasar görmüş ve olumsuz maliyetler karşısında bazı işletmeler faaliyetlerini sonlandırmıştır. Bu durum ülkemizdeki pamuk tüketimini olumsuz etkilemiştir. 2022-23 sezonunda 1 milyon ton olan üretimimizin, 2023-24 sezonunda 700 bin ton seviyelerine gerilemesi tahmin edilmektedir. 1 milyon 800 bin ton civarında olan tüketimimiz de 1 milyon 200 bin ton seviyelerine gerilemiş ve arada kalan rakamda ithalat yoluyla telafi edilmektedir" ifadelerini kullandı.

SEKTÖR ENDİŞELİ
Üreticinin topladığı pamuğu nakite çevirme yöneliminde olması ve piyasadaki daralmanın devam etmesi durumunda, pamuğa olan talebin azalması ve değer kaybına uğramasından dolayı sektörün endişelendiğini ifade eden Çondur, "Sonuç olarak önümüzdeki yıl pamuk üretiminde ciddi anlamda azalma görülebilir. Ülkemizde yaklaşık 30 milyar dolarlık ihracat değerine sahip olan pamuk ve tekstil sektörü, ülkemize önemli bir katma değer sağlamaktadır" dedi.

DEVLET BÜYÜKLERİ SAHİP ÇIKMALI
Üreticilerin zor şartlar altında üretime devam ettiğini ifade eden Çondur, devlet büyüklerinin üreticiye sahip çıkmasını, üreticinin sektöre küsmesi noktasında pamuk üretiminde ciddi düşüşler yaşanacağını belirtti. Çondur, pamukta ithalata gidilmesi durumunda ise ülkemiz pamuk üreticisinden ziyade yurt dışındaki üreticilerin lehine bir durum ortaya çıkacağını ifade etti.

FİYAT GÜNCELLENMELİ
1 lira 60 kuruş olan destekleme miktarını değerlendiren Çondur, “Pamukta sürdürülebilir üretim için üreticilerimizin emeğinin karşılığını almasını istiyoruz. Bu amaçla, hasat döneminde pamuk üreticilerimizin yurt içi ve yurt dışı piyasalarında yaşanan fiyat dalgalanmalarından olumsuz etkilenmemesi adına 1 lira 60 kuruş olan destekleme fiyatının artırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Çondur konuşmasının sonunda, "Yeni sezonun pamuk üreticilerimize, çırçırcımıza, sanayicimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor; bereketli bir hasat sezonu temenni ediyorum" dedi.

13 Eki 2023 - 09:27 - Gündem

Muhabir  İhlas Haber Ajansı