x

Bayraktar TB3 testten geçti

Dünyada kısa pistli gemilere konuşlu ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) olması planlanan Bayraktar TB3, ilk koşu testini başarıyla tamamladı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

İlk koşu testini başarıyla tamamlayan Bayraktar TB3, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirildi. Kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip Bayraktar TB3, keşif-gözetleme ve istihbarat görevlerinin yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla operasyon icra etme kabiliyetine sahip.

Katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan hava aracı, ilk kez nisan ayında TEKNOFEST İstanbul'da sergilenmişti.

"KATLANDIKÇA GÜÇLENİYOR" 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Milli çelik kanatlar "katlandıkça" güçleniyor. Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanatlarıyla kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olacak" ifadelerini kullandı.

Görgün, "Helikopter ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan TB3, deniz aşırı görevlerde operasyon kabiliyeti sunacak. Ülkemizin gururu Baykar'ı ekibini tebrik ediyoruz" açıklamasında bulundu.

14 Eki 2023 - 09:00 - Teknoloji

Muhabir  Haber Merkezi