x

Aydın tarihinin gerçekleri

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından düzenlenen ve ülke genelinde tanınmış çok sayıda konuşmacının katıldığı ‘Aydın Bey ve Aydın’ın fethi’ sempozyumu tamamlandı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
+7
Haber albümü için resme tıklayın

ADÜ Rektörlüğü'nün ev sahipliğinde Atatürk Kongre Merkezi’nde ‘Aydın Bey ve Aydın’ın fethi’ sempozyuma düzenlendi. Aydın Bey ve Beylikler Dönemi’nin anlatıldığı sempozyuma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi başta olmak üzere çok sayıda üniversiteden akademisyenler katıldı.

“AYDINOĞULLARI BEYLİĞİ’NİN ATASI AYDIN BEY”

Nazilli Belediyesi Mehter Takım’nın gösterilerini takiben saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sempozyumun açılış konuşmasını ADÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysun Sarıbey Haykıran yaptı. Sarıbey Haykıran, Aydın için “Medeniyetlerin kadim şehri" ifadesini kullandı. Haykıran, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

“TÜM AYDIN’IN TARİH VE KÜLTÜRÜNÜ SAHİPLENİYORUZ”

Sempozyuma destek veren Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, geçen 3 gün içerisinde Nazilli’de de ‘Geçmişten Geleceğe II. Nazilli Sempozyumu’ düzenlediklerini ifade ederek, “Aydın ilinin fatih ve isminin esin kaynağı olan Aydın Bey, her ne kadar ilk dönem araştırma eserlerinden adından söz edilse de sonraki yıllarda tarihçilerin içine düştüğü yanılgı neticesinde tarihi bir kişilikten ziyade bir aile adı olarak telakki edilmekteydi. Uzun bir zaman diliminin ardından yapılan araştırmalar neticesinde artık Aydın Bey’in tarihi şahsiyeti gün yüzüne çıkmaya başlamaktadır. 18. yüzyılın son çeyreğinde Batı Anadolu’da bir Türk Emiri olaran Aydın Bey’in tarih sahnesine çıktığı rahatlıkla söylenebilir. Böylece Germiyanoğlu Yakup Bey’in Subaşısı olarak başlayan hikâye, batı Anadolu’daki gazalar neticesinde bambaşka bir boyut kazanmaktaydı. Tıpkı cihanşümul bir devletin kurucusu olan Osman Gazi gibi Aydın Reis’te Bizans karşısındaki gazalarında başarı elde ettikçe etrafındaki Türkmenler giderek artmakta daha itibarlı ve kudretli bir Bey haline gelmekteydi. Aydın Yörükler Ulusu olan Aydın Bey, bugün adını verdiği şehirde konumuz olmuştur. Bizler sadece Nazilli’nin değil tüm Aydın’ın tarih ve kültürünü sahiplenmekteyiz” dedi.

“TÜRKLÜĞÜN İSTİKLALİNİ, TEMSİL ETMİŞLERDİR”

Açılışın son konuşmasını yapan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, 13 yıl önce Aydın Bey ile ilgili ilk sempozyumun yapıldığını kaydetti. ADÜ Rektörü Kent, şöyle devam etti;
Aydınoğulları Beyliği Anadolu beylikleri içinde müstesna bir yere sahiptir. Gerek Aydın gerekse bütün Anadolu tarihi açısından mühim bir yer işgal eden Aydın Bey’in tarihi kişiliğinin müphemlikten kurtularak bir sempozyuma konu edinilecek boyuta gelmesinin sevincini yaşamakta ve sempozyumun vereceği olumlu sonuçlar açısından da umutlanmaktayım. Bu vesile ile Aydın Bey sempozyumunda emeği geçen personelimize öğrencilerimize ve ilmi katkılarını esirgemeyen siz değerli bilim insanlarına teşekkürlerimi sunar sempozyumun hayırlara vesile olmasını dilerim” diye konuştu.

14 Eki 2023 - 10:57 - Gündem

Muhabir  İhlas Haber Ajansı