x

Reis size diyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim çalışmalarında adayların doğru belirlenmesi konusunda talimat verdi. Erdoğan, “Yük olan adaylar değil, yük alan adaylar belirleyin. Onun adamı bunun adamı değil de halkın adamını seçin” dedi. Erdoğan’ın sözleri, yapılan yatırımlara rağmen Aydın’da büyük ilçeleri kazanamayan AK Parti teşkilatlarını akıllara getirdi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, olağanüstü kongrenin ardından önceki gün yeni MYK'sını ilk kez topladı. Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim çalışmalarında adayların doğru belirlenmesi konusunda talimat verdi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ana gündemi yerel seçimler oldu. Erdoğan’ın "Bundan sonra bütün gücümüzle yerel seçimlere gidiyoruz. Doğru adaylar, yük olan adaylar değil, yük alan adaylar belirleyin. Doğru adayları tespit edin. Onun adamı bunun adamı değil de halkın adamını seçin" dediği öğrenildi.

SEVİLEN İSİMLER OLSUN

28 Mayıs seçimlerinin ardından yerel seçim çalışmalarına başlandığını belirten Erdoğan, doğru aday tespiti için kurmaylarını uyardı. Doğru aday seçimi ile ilgili ilkeler belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan'ın adaylar için "Bölgede sevilen, bölgeyi iyi bilen isimler olsun" dediği öğrenildi.

DOĞRU ADAYLAR VURGUSU

Daha çok sahada olunması ve seçim çalışmalarının hızlanması gerektiğini belirten Erdoğan'ın "Bundan sonra bütün gücümüzle yerel seçimlere gidiyoruz. Doğru adaylar, yük olan adaylar değil, yük alan adaylar belirleyin" diyerek kurmaylarının sahayı boş bırakmamasını istedi.

AYDIN’DA BOYNU BÜKÜK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı uyarı, AK Parti’nin 21 yıllık süreçte Aydın’daki performansını akıllara getirdi. Bugüne kadar onlarca yatırım hayata geçirilmesine rağmen AK Parti 4 yerel seçimde de Aydın’da büyük ilçeleri kazanma başarısı ve becerisini gösteremedi. Efeler, Nazilli, Çine, Söke, Kuşadası ve Didim’de belediyeleri rakiplerine kaptıran AK Parti, büyük ilçelerden boynu bükük ayrıldı. AK Parti Aydın’da bugüne kadar sadece küçük belediyeleri kazanarak avunmak zorunda kaldı.

YERELDE MUHALEFETTE KALINDI

2004 yerel seçimlerinde Aydın Belediyesi’ni İlhami Ortekin’le kazanan AK Parti, bunun dışında sadece Buharkent, Karacasu, Karpuzlu, Kuşadası ve Yenipazar’da galip geldi. 2009 seçimlerinde Aydın Belediyesi’ni CHP’li Özlem Çerçioğlu’na kaptıran AK Parti, Kuşadası başta olmak üzere birçok ilçeyi kaybetti. AK Parti’nin 2009’da Aydın’da kazandığı belediyeler Köşk ve Sultanhisar’la sınırlı kaldı. 2014’te Buharkent, Köşk, Kuyucak ve Yenipazar’da ipi göğüsleyen AK Parti, 2019’da Yenipazar’a veda edip Bozdoğan ve Koçarlı’yı kazandı.

14 Eki 2023 - 12:26 - Siyaset

Muhabir  Mustafa Çelik